Компанія "Енергоатом" має мільярдні збитки через непрофесійність та розкрадання коштів керівництвом — експерт
Також підприємство наживається на добудові ЦСВЯП
Ще кілька років тому успішна державна компанія НАЕК "Енергоатом" котиться у безодню. Причиною вбачають недолугі рішення керівництва компанії. Про це у своєму блозі написала експертка та ексспівробітник пресслужби НАЕК "Енергоатом" Наталія Дегтяренко.
Про їх непрофесійність свідчить низка фактів, вказує вона. Мова, зокрема, про повну зупинку Україною виробництва власного урану, факт зірваного у 2020 році графіку ремонтів енергоблоків АЕС, який "влетів" "Енергоатому" у мінус 2 млрд грн прибутку та у 4 млрд кВт/год недовиробленої електроенергії.
"І підтверджений факт щодо закупівлі контрафактних запчастин для резервних дизель-генераторів. А також постійні скандали та виправдовування з боку "Енергоатому" щодо продажу електроенергії за заниженими цінами на користь певних олігархічних груп", - пише Дегтяренко.
Крім того, "Енергоатом" так і не спромігся розпочати добудову Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). При тому, що рік тому капітальна будівельна готовність окремих об’єктів ЦСВЯП становила 97%.
"За іронією долі, 1 квітня 2020 року Павла Павлишина на посаді т.в.о. президента НАЕК "Енергоатом" змінив Петро Котін. А будівельна готовність об’єкту ЦСВЯП впала до 83%", - нагадує Дегтяренко.
Увесь 2020 рік "Енергоатом" намагався, але так і не провів торги щодо робіт по завершенню будівництва ЦСВЯП. Тендери скасовувалися через "непомірні апетити посадовців "Енергоатому" - пише фахівець.
"Сума відкату, яку запросили в "Енергоатомі" склала близько - 97,5 млн грн (15% від загальної суми тендеру у 655,81 млн грн). Проте з "Укрбудом" домовитись не вдалося, навіть попри двічі сплановані зриви тендеру і скаргу у НАБУ, "Укрбуд" платити відмовився", - розповідає Дегтяренко.
У грудні 2020 року стало відомо, що договір із завершення робіт по ЦСВЯП таки підписано. Втім, з невідомих причин на нього наклали гриф "таємно" і не винесли на торги у систему Prozorro. Підрядником виступило ТОВ "БК КБР", на рахунки якого 10 грудня надійшов перший аванс у розмірі 50 млн грн, інформує фахівець.
Столична компанія "БК КБР" створена у листопаді 2016 року. Компанія має статутний капітал у 2 млн грн, і належить киянину Дмитру Нестеруку. Крім того, "БК КБР" була фігурантом кримінального провадження щодо можливого розкрадання коштів на закупівлі Управлінням культури, туризму та охорони культурної спадщини Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації у фірми "БК КБР" капремонту центральної районної бібліотеки ім. Павла Тичини.
Документів, що засвідчують кваліфікаційну атестацію з ядерної та радіаційної безпеки, компанія не має.
Раніше ми розповідали, що в "Енергоатомі" мільярдні збитки через витрати на незрозумілі цілі.