Догори
Дати відгук

Експорт ріпаку з України може скоротитись через погоду та торговельні війни

Дефіцит продукції відчувається вже зараз, а не лише в новому сезоні.

3 хв на прочитання10 годин тому
Прогноз експорту ріпаку з України на 2025-2026 МР: очікується скорочення. Фото: dengmo / Pixabay Прогноз експорту ріпаку з України на 2025-2026 МР: очікується скорочення. Фото: dengmo / Pixabay
Поділитись:

Експорт ріпаку з України в майбутньому 2025-2026 маркетинговому році, що розпочнеться влітку, ймовірно, скоротиться до найнижчого рівня з 2022-2023 МР і становитиме близько 2,7-2,8 мільйона тонн. За інформацією інформаційно-аналітичного агентства “АПК-Інформ”, це на 13% менше очікуваного показника поточного сезону, повідомляє open4business.com.ua.

Аналітики агентства пояснюють таке скорочення прогнозованим зменшенням виробництва олійної культури в Україні, а також можливим збільшенням попиту на неї з боку вітчизняної переробної промисловості.

За прогнозами експертів, виробництво ріпаку в Україні у 2025 році може сягнути мінімуму з 2022 року. Причиною є скорочення посівних площ озимої культури восени 2024 року, зумовлене дефіцитом вологи, а також незадовільна перезимівля посівів у ряді ключових областей-виробників. Крім того, несприятливі погодні умови, включаючи холодну погоду, приморозки та сніг у першій декаді квітня, можуть ще більше погіршити ситуацію з майбутнім урожаєм.

За оцінками “АПК-Інформ”, загальні посівні площі під ріпаком становлять 1,34 мільйона гектарів, що на 4% менше попереднього року. Очікувана площа збирання може не перевищити 1,17 мільйона гектарів (-10%) і може виявитися ще меншою через несприятливі погодні фактори. Таким чином, прогноз виробництва ріпаку в 2025 році складає близько 3,35-3,4 мільйона тонн, що на 8% нижче за попередній сезон.

Розподіл ріпаку в новому сезоні, на думку аналітиків, значною мірою залежатиме від тарифної політики таких ключових гравців, як Китай та США. В агентстві відзначають погіршення торговельних відносин між цими країнами, а також між США та Канадою, Китаєм та Канадою, що може призвести до перерозподілу світових торговельних потоків каноли та продуктів її переробки, а також вплинути на рішення аграріїв щодо посівів цієї культури в основних регіонах виробництва.

Низка країн може спробувати скористатися ситуацією та збільшити виробництво ріпаку/каноли для заміщення канадських олії та шроту на китайському ринку. Проте ключовим є питання термінів, оскільки дефіцит продукції відчувається вже зараз, а не лише в новому сезоні.

Через торговельні війни в новому сезоні очікується підвищений попит на українську ріпакову олію та шрот з боку Китаю, що потенційно може сприяти збільшенню внутрішньої переробки. Однак цей фактор залежатиме від співвідношення вартості сировини та олії на українському ринку. До того ж, українським компаніям може бути складніше формувати запаси сировини, оскільки аграрії не поспішають продавати ріпак за форвардними контрактами.

“Торгівля може залишатися неактивною, доки не буде остаточно оцінено вплив весняних приморозків та снігу на стан олійної культури в ряді європейських країн, включаючи Україну. Важливо також враховувати, що за умови збереження діючих тарифів для Канади до початку нового сезону, канадська канола може посилити свою присутність на європейському ринку. У такому випадку "вікно" можливостей для української олійної, як і раніше, залишатиметься обмеженим першою половиною сезону”, – підсумували аналітики “АПК-Інформ”.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.