Догори
Дати відгук

Діти на полюванні: знищення психіки чи виховання характеру?

На думку зоозахисників, під час полювання відбувається моральне розкладання особистості

6 хв на прочитання09 Червня 2020, 16:22
Поділитись:

На сайті Верховної Ради зареєстровано петицію, яка вимагає заборонити проведення полювання в присутності дітей до 18 років.

«Полювання є небезпечним, під час нього трапляються травми та смертельні випадки. Психологи та терапевти підкреслюють згубний вплив полювання на психіку дітей. Однак батьки нерідко тягнуть дітей на полювання. У зв'язку з цим виникає закономірне питання про необхідність захисту дітей, їхньої психіки від розтлінного впливу полювання», - вважає авторка петиції Альона Нижник.

Зараз згідно з чинним законодавством (Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження») заборонена пропаганда мисливства в системі дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти.

«При цьому нелогічною залишається відсутність заборони на проведення полювання в присутності дітей. Ми просимо народних депутатів України розробити законопроєкт, яким забороняється проведення полювання в присутності дітей до 18 років», - додає зоозахисниця.

Заклик було почуто. У ВРУ зареєстровано законопроєкт № 3563 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту дітей від спостерігання за полюванням». Законопроєкт розроблений екологічними і зоозахисними організаціями - Київським еколого-культурним центром, Асоціацією зоозахисних організацій України, «Відкриті клітки» .

«Метою цього законопроєкту є захист дітей від моральних страждань. Також він спрямований на узгодження окремих норм чинного законодавства, підвищення відповідальності за порушення правил полювання. Ми хочемо запровадити мінімально – підкреслюю – мінімально (!) необхідне законодавче регулювання захисту дітей від моральних страждань, які виникають від спостерігання ними за вбивством тварин під час полювання, болем тварин, їхніми муками», - сказала GreenPost віце-Президент Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова.

На думку авторів законодавчої новели, полювання, враховуючи використання вогнепальної та холодної зброї, являє собою діяльність, пов'язану з підвищеним ризиком.

«Необережне поводження зі зброєю призводить до травм і загибелі учасників, а також  випадкових свідків, іноді – відомих осіб. Наприклад, у 2007 році на полюванні загинув відомий український політик Євген Кушнарьов. Письменник Іван Тургенєв на полюванні поранив свою дружину, про що не пишуть ті, хто романтизує письменника як мисливця. Борис  Єльцин, полюючи у Казахстані, мало не вбив єгеря. В Україні щороку під час сезону полювання гине або отримує важкі поранення від 10 до 30 осіб», - говорить директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Діти нерідко копіюють поведінку дорослих, проєктують її на своє майбутнє життя і сприймають таку поведінку як зразок чи еталон, а тому особливо важливим є, щоб жорстокість до тварини, свідком якої стала дитина, не сприймалася нею як нормальна поведінка у повсякденному житті.

«У Польщі, наприклад, з 1995 року закон забороняє полювання у присутності дітей. Нам варто піти цим же шляхом, а також удосконалити ст. 85 КУпАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення – ред.), додавши до неї відповідний підпункт у пункт про відповідальність за порушення правил полювання», - зазначає Володимир Борейко.

На думку зоозахисників під час полювання відбувається моральне розкладання особистості.

«Полювання виховує в людині негативні якості характеру, створює атмосферу узаконеного зла і схвалюваних вад, є базою для браконьєрства і пияцтва. Полювання виховує такі негативні якості, як самовдоволення, марнославство, зловтіха, хвастощі, брехня, заздрість, лицемірство, жорстокість тощо», - вважає зоозахисниця Ольга Огінчук.

Противники залучення дітей до плювання різко критикують цей вид діяльності.

«Під час полювання мисливець користується такими аморальними прийомами, негідними порядної людини, як обман, підступність, переслідування слабкого сильним, добивання лежачого тощо», - додає Володимир Борейко.

Психолог Валентина Парукова відзначає, що для будь-якої нормальної людини вбивство, смерть живої істоти, особливо якщо сталася на її очах, є психотравмуючою подією.

«Перш за все, це пов'язано з переживаннями, викликаними страхом смерті, який присутній у кожної людини. Це може бути страх перед болем (порушення фізичної тілесності, яка загрожує смертю) або перед «просто смертю», як загрозою зникнення своєї індивідуальності, руйнування своєї тілесності. Цей страх може бути прихованим і проявлятися у вигляді неясного занепокоєння, у інших він більш виражений, у третіх переростає в справжній жах», - зазначає Валентина Парукова.

Особливо небезпечно це для дитячої незміцнілої психіки.

«Вплив психотравмуючого фактора може бути настільки сильним, що фізіологічні та психологічні захисні механізми організму не справляються зі стресом, і виникає хворобливий стан. Один тільки вид агонізуючої, вмираючої собаки для слабкої психіки може надати незворотні за силою впливи. Для дитини або літньої людини (особливо вразливої, що має слабку нервову систему або соматичні захворювання, такі як гіпертонія і серцево-судинні хвороби) ця картина може виявитися нестерпною і призвести до важких наслідків, неврозів, психозів, значного погіршення фізичного стану або смерті (у старих людей)», - пише вчена.

За певних обставин травматичний розлад дезорганізує діяльність людини.

«Це призводить до різноманітних психоемоційних порушень: тривожність, депресія, фобії, неврози, емоційна нестійкість, занепад настрою, або, навпаки, перезбудження, гнів, порушення пам'яті, безсоння, підвищена стомлюваність тощо», - конкретизує психологіня.

Любителі стрільби по звірам та птахам відкидають звинувачення і різко критикують як законопроєкт, так і петицію.

«… «природолюбам» варто встати зі своїх диванів та завітати до лісу. Подивитись чим там займаються працівники лісового та мисливського господарства. Нарешті допомогти їм, а не вигадувати надумані проблеми, роздмухувати їх у соцмережах та створювати безглузді петиції. Звичайно, хайпонути на таких петиціях набагато простіше, ніж щось зробити для природи та звірини на практиці», - пише Роман Новіков (схоже, це псевдонім, - ред.) у афілійованій з Державним агентством лісових ресурсів газеті «Природа і суспільство».

А що думаєте Ви?

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Ірис сибірський — чудові квіти, які не потребують догляду (ФОТО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Підкормка для Троянд і Папороті Підживлення рослин
Цей простий засіб стане ефективною підкормкою для троянд та папороті
1 хв на прочитанняВчора
Затоплені після сильних дощів житлові квартали міста Цин'юань, провінція Гуандун, Китай, 22 квітня 2024 року. Фото: Reuters
Потоп на «фабриці світу»: наслідки найбільшої повені у найбільш розвиненому та густонаселеному регіоні Китаю (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Чисельність диких вовків Червона книга Захист тварин
В Україні різко зменшується чисельність вовків: екологи б'ють тривогу
1 хв на прочитанняВчора
Україна та Німеччина розпочинають розробку нового екологічного проєкту для лісового сектору
2 хв на прочитанняВчора
Азія найбільше постраждала від екстремальних погодних умов у 2023 році
2 хв на прочитанняВчора
Посадіть реальне дерево онлайн: екс-політв'язень із Білорусі запустив незвичайний додаток для порятунку планети
4 хв на прочитанняВчора
Екоактивістам, які у центрі Берліна облили Бранденбурзькі ворота фарбою, дали умовний термін
2 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Фото: «Їжа легко»
Солодкі сухарики зі сметаною та корицею — простий і смачний рецепт
1 хв на прочитання5 годин тому
Позбутися хропіння Корисні продукти Спати і висипатися
5 продуктів, які допоможуть позбутися хропіння
2 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
Тепер офіційно: використання смартфонів не призводить до раку мозку — ВООЗ
2 хв на прочитанняВчора
На фото один із перших пацієнтів, які випробували на собі нову вакцину, Стів Янг
У Британії вперше у світі тестують на людях препарат, що може вилікувати рак шкіри
1 хв на прочитанняВчора
У США чоловік поскаржився лікарям на мігрень — причиною головного болю виявились яйця солітера в мозку
2 хв на прочитанняВчора
5 овочів, які знижують рівень поганого холестерину
2 хв на прочитанняВчора
МОЗ винесло на громадське обговорення проект порядку надання послуг з амбулаторного лікування туберкульозу на первинці
2 хв на прочитанняВчора
50 тисяч гривень за оформлення інвалідності: на Львівщині викрили групу медиків, які заробляли на документах
1 хв на прочитанняВчора