Догори
Дати відгук

Держава «карає гривнею» лікарів: що більше хворих понад ліміт, то менше виділяють фінансування

Ідеться про так званий понижуючий коефіцієнт.

3 хв на прочитання10 Лютого 2022, 11:11
Лікар Лікар
Поділитись:

На Голопристанщині (Херсонська обл.) триста пацієнтів підписали декларації із сімейними лікарями, однак ті ніяких грошей за їх обслуговування лікарі від Національної служби здоров’я не отримують, оскільки перевищено ліміт — пацієнти «надлишкові». Про це розповідає херсонське видання «Новий день».

Головний лікар Голопристанського Центру первинної медико-санітарної допомоги Євген Шатило пояснює, що в регіоні по сімейних амбулаторіях і поліклініках кадровий дефіцит лікарів просто катастрофічний: бракує десяти педіатрів, терапевтів, сімейних лікарів. Без лікарів такі великі села, як Гладківка, Малі Копані, Кардашинка. У Таврійському, Чулаківці, Садовому лікарі пенсійного віку — «підуть вони відпочивати, а замінити ніким». Вакантні третина посад, відповідно наявні лікарі укладають більше декларацій: на терапевта замість нормативних 2000 пацієнтів припадає не менше 2300, на сімейного лікаря замість 1800 пацієнтів — 2200-2500.

«Ми не можемо людям відмовляти в підписанні декларацій — адже без цього їм не отримати направлення в лікарню та електронного рецепту. А держава нас за це ще й карає так званим понижуючим коефіцієнтом: що більше хворих приймають лікарі понад ліміт, то менше їм виділяють фінансування. Якщо пацієнтів у півтора рази більше ліміту, то за «надлишкових» узагалі нічого не платять. А таких у нас триста! І через ці «мінуси» втрачаємо ще й кошти на розвиток, хоча нам їх дуже бракує. Скажімо, «доросла» поліклініка в Голій Пристані міститься у ветхій будівлі, зведеній 1906 року. Її стан відповідає віку, але не відповідає сучасним вимогам до рівня медичного обслуговування, на який заслуговують і медики, і хворі», — розповідає Євген Шатило.

Голопристанщина – це посушливий приморський степ, затиснутий між Олешківськими пісками й морем. Села тут переважно віддалені, а дороги між ними розбиті вщент. Однак на Західній Україні, де села розкидані між полонинами, і дістатися туди складно, НСЗУ запровадила «гірський коефіцієнт» — за кожну підписану декларацію платять на десять відсотків більше. Такий самий коефіцієнт повинен діяти у степових громадах «на околиці життя», вважають голопристанські медики. Вони зверталися з цього приводу і до облдержадміністрації, і до Національної служби здоров’я, і до уряду. Звідусюди отримували відповідь: проблема відома, вивчаємо.

Якщо лікар працює з більшим навантаженням, ніж передбачає ліміт, і це не його вина, а спільна біда, то заслуговує він тільки на премію, а не на якісь хитромудрі санкції чи каральні коефіцієнти, вважає «Новий день».

Тим часом українські пацієнти піддаються більшим ризикам порівняно з західними при однакових втручаннях — лікар.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.