Чистотіл — друг садівника: досвідчені городники розповідають, як перетворити отруйний бур’ян на цілюще добриво
Чистотіл у саду — це ваш стратегічний запас для застосування на благо інших рослин.
Чистотіл — не ворог садівника, а його друг і помічник. Про це розповідають «Сільські вісті».
Окрім знайомих із дитинства лікувальних властивостей (того ж видалення бородавок), він ще й допомагає культурним рослинам впоратися з хворобами і шкідниками. Наприклад, перед посадкою цінних цибулинних культур доцільно посіяти чистотіл, а наприкінці серпня загорнути зелену масу в ґрунт. Свіжий настій чистотілу не менш ефективний проти шкідників квітів. Викопують чотири рослини з коренем, подрібнюють і заливають 10 л води. Хвилин через 15 вода стає коричневою, і нею можна поливати рослини. Навіть одноразовий полив помітно позначається на зовнішньому вигляді зелених улюбленців, які потерпають від нашестя шкідників. Попелиця не тільки обсипається з рослин — нові її колонії довго не з’являються на оброблених квітниках.
Заготовляють чистотіл у травні-червні, коли рослини починають цвісти, сушать у затінку. Зберігають висушену траву в паперових пакетах, а використовують для знезараження ґрунту перед висадженням цибулинних і після їх викопування.
Спочатку цибулини тюльпанів, гладіолусів та інших подібних квітів витримують дві години в теплому настої чистотілу (300 г сухої трави на 10 л води, настоюють 2 доби). Потім сушать і висаджують у ґрунт. Після викопування цибулин посадковий матеріал слід добре промити і замочити на 30 хвилин у настої сухої трави (150 г на 10 л води, настоюють дві доби), перед закладанням на зберігання просушити.
Гладіолуси менше хворітимуть і пошкоджуватимуться шкідниками, якщо цибулини перед висадженням не тільки знезаразити в настої чистотілу, а й регулярно обприскувати ним рослини (500 г сухої трави на 10 л води). Робити це потрібно чотири рази: з появою другого-третього листка, після відростання п’ятого-шостого, перед цвітінням і після завершення вегетації. Крім того, ґрунт під гладіолусами корисно замульчувати подрібненою зеленню чистотілу. Прислужиться він і при вирощуванні тюльпанів, тільки обприскування проводять тричі.
Ефективна ця рослина й у боротьбі з гризунами, якщо розкидати її у висушеному вигляді між посадками гвоздики, цибулинних, навколо молодих дерев.
Отож чистотіл у саду — це ваш стратегічний запас для застосування на благо інших рослин. Тільки пам’ятайте, що він отруйний, тому всі роботи з ним треба проводити в рукавичках, а при обприскуванні надівати маску.
Також ми писали про гірчичний порошок для полуничних грядок: садівники розповіли, як позбутися шкідників, зберігши екологічність урожаю.
Окрім того, нагадаємо, що мохи та лишайники на деревах — це проблема, яку можна вирішити.