В Україні триває війна. Тож харчові звички змінюються в залежності від ситуації, в якій перебуває людина. Крім цього, є регіони, де знайти улюблені продукти чи продукти, до яких звикли - неможливо. Шеф-кухар Євген Клопотенко звернувся до дієтолога Светлани Фус із питаннями, як у воєнний час організувати харчування і що робити, якщо в раціоні не вистачає певних продуктів.
Чим замінити м’ясо, рибу та яйця в раціоні?
- Якщо є проблема купити м’ясо, яйця чи рибу, до раціону можна додати субпродукти, рибні чи м’ясні консерви та кисломолочні продукти. Активніше включайте бобові: горох, сочевицю, квасолю та нут. Це добре джерело рослинного білка - каже дієтологиня.
Чи варто відмовлятися від цукру, який, на нашу думку, може компенсувати відсутність позитивних емоцій?
Як дієтолог, Світлана Фус не рекомендує вживати цукор. Але все ж необхідно враховувати умови воєнного часу, в яких сьогодні перебувають люди і які продукти харчування є в наявності.
Іноді солодощі можуть бути єдиним джерелом енергії та їжею взагалі, якщо немає доступу до інших продуктів харчування. Але про всяк випадок нагадаю, що солодке краще вживати наприкінці прийому їжі. Це може бути і ложка фруктового варення чи меду, фрукти та сухофрукти чи шоколад, говорить Світлана Фус.
До слова, що робити, якщо почалися перебої з водою: радить інфекціоніст.