Чим можна замінити сон: розповідає лікар

2 хв на прочитання29 Липня 2022, 00:36

Звісно, лише частково.

Мелатонін — основний гормон епіфіза, регулятор циркадного ритму всіх живих організмів. Його часто називають гормоном сну, але це не зовсім вірно — радше це гормон ночі. Він може допомогти відновити сон, але далеко не в усіх випадках. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Мелатонін — гормон, який запускає процес засинання. Шишкоподібне тіло, залоза в мозку, починає виробляти його, коли людина опиняється у темряві, і перестає, коли світлішає — це основний механізм роботи циркадних ритмів. Сигнал про зміни освітлення в мозок надсилає наша сітківка. Через те, що в різні пори року тривалість дня відрізняється, найбільше мелатоніну організм виробляє взимку, а менше — влітку.

Пік синтезу мелатоніну припадає на період із 23.00 до 03.00 — у цей час концентрація мелатоніну в крові сягає 200 пг/мл, і сон у здорових людей найміцніший. Якщо на сітківку потрапляє хоч трохи світла, вона посилає в супрахіазматичне ядро ​​інший сигнал, і гіпоталамус наказує епіфізу зупинити синтез мелатоніну. У результаті організм вирішує, що настає ранок, і потроху починає прокидатися, тобто згортає нічні процеси та включає денні. Що більше світла, то менше мелатоніну: протягом дня концентрація цього гормону в крові падає в 10 разів — до 20 пг/мл. Саме тому не рекомендується користуватися на ніч смартфоном та іншими пристроями з екранами, що світяться: синє світло від гаджетів пригнічує синтез мелатоніну і стає важче заснути.

Мелатонін — один із найпопулярніших препаратів для нормалізації сну. Люди створили ліки з цим гормоном, щоби вручну налаштовувати свій біологічний годинник. Організму все одно, звідки мелатонін потрапляє в кров — з епіфіза чи таблетки. Багато хто п'є мелатонін для боротьби з будь-якими розладами сну, причому майже завжди в дозах, що багаторазово перевищують необхідні. За даними одного дослідження, протягом місяця до опитування мелатонін приймали 2,1% американців.

Як правило, мелатонін продається у таблетках від 0,3 до 5 мг. Загалом він вважається безпечним, якщо приймати його недовго, але у науковців замало даних про тривалий прийом. Наприклад, одне дослідження показало, що довгий курс мелатоніну у чоловіків може знизити якість сперми. У деяких країнах він відпускається за рецептом, а США продається на правах БАДу, а не ліки.

Також ми розповідали про запах хвороби: діагностика без лікаря.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: