Інформація про вакцинальний статус – наявність чи відсутність щеплень – підпадає під поняття медичної таємниці, оскільки це дані про стан здоров’я. Про це у своєму коментарі GreenPost сказала Вікторія Валах – адвокат, кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільноправових дисциплін ЕПФ ОНУ імені І.І. Мечникова, член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, член Комітету з сімейного права НААУ, член Європейської асоціації медичного права.
Це означає, що, як і інша інформація медичного характеру, дані про вакцинальний статус людини надаються виключно за прямої вимоги норми закону, за згодою людини (чи її батьків, якщо йдеться про неповнолітнього), або за рішенням суду. В усіх інших випадках ненадання такої інформації не тільки не передбачає жодної відповідальності, а й є захищеним правом. Причому є навіть кілька «рівнів захисту».
Право на нерозголошення конфіденційної інформації про людину гарантує Конституція України (ч. 2 статті 32).
Право на медичну таємницю закріплене в Основах законодавства України про охорону здоров’я (статті 39-1, 40).
Окрім того, право на таємницю про стан здоров'я закріплено в Цивільному кодексі України (ст. 286).
А ст. 145 Кримінального кодексу України передбачає за незаконне розголошення лікарської таємниці штраф від тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до 240 годин.
Проте у МОЗ нам відповіли, що, на їхнє переконання, інформація про вакцинальний статус не є медичною таємницею. Щоправда, ніяких аргументів на користь своєї позиції не навели.
Раніше ми розповідали, що Радуцький ставить під сумнів захист вакцинами проти COVID-19.