Догори
Дати відгук

Чи потрібна довідка від лікаря, якщо дитина пропустила школу

«За сімейними обставинами» — універсальне формулювання.

4 хв на прочитання19 Жовтня 2021, 12:33
Школа Школа
Поділитись:

«Шкільне життя» роз’яснює, що для відвідування школи після пропуску достатньо пояснювальної записки батьків без зазначення причин відсутності та без обмеження кількості днів.

Слід керуватися постановою КМУ від 13.09.2017 року № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів», абзац 2 пункту 13 якої передбачає: «Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом поточного навчального року».

У Конституції України (частина 1 стаття 32) зазначено: «Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України».

Згідно зі статтею 391 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»: «Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта».

Вимоги закладів освіти вказувати в поясненні батьків, які саме сімейні обставини стали причиною відсутності дитини, — пряме порушення вказаної норми Конституції, втручання у право на повагу до сімейного та приватного життя та у право на таємницю про стан здоров’я.

Погане самопочуття або хвороба дитини — це теж сімейні обставини. Якщо дитині було зле, але до лікаря щодо лікування не зверталися, то йти по медичну довідку не потрібно.

Таким чином, для підтвердження причини відсутності дитини достатньо письмового пояснення батьків: «відсутня/відсутній за сімейними обставинами».

Але слід враховувати, що постанова Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 року № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів» (пункт 13 абзац 1) також визначає: «У разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин заклад освіти невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти».

Тому якщо з певних причин дитина вимушена пропустити школу більш ніж на 10 робочих днів, варто своєчасно повідомити заклад освіти про відсутність дитини — бажано у формі, яка дасть змогу довести, що повідомлення було зроблене.

На вебресурсі НУШ пояснюють: незаконне вимагання адміністрацією закладів освіти медичних довідок за пропуски порушує право учасників освітнього процесу на життя і здоров’я та на безпечне освітнє середовище. Адже така вимога змушує батьків без потреби йти до поліклініки та зайвий раз наражати себе і своїх дітей на ризик заразитися різноманітними хворобами. А це збільшує ризики розповсюдження хвороби в закладі освіти.

«Окрім того, якщо дитина пропустила школу не через хворобу, вона здорова та принесла записку від батьків, й адміністрація закладу освіти не допускає її до занять у школі, незаконно вимагаючи довідку, вона грубо порушує право дитини на освіту. Бо поки батьки цілий день, а то й цілий тиждень намагаються взяти дитині таку «потрібну» непотрібну довідку весь цей час дитина не лише не відвідує заняття, а й додатково наражається на ризик інфікування, відвідуючи заклади охорони здоров’я, де можуть перебувати люди, які є хворими», — йдеться у повідомленні.

Також ми писали, чи можна відсторонити працівника від роботи через відмову вакцинуватися проти COVID-19: роз’яснюють юристи.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.