Чи насправді секс корисний для здоров'я: ось що говорять лікарі та науковці

8 хв на прочитання14 Січня 2024, 07:31

Найцікавіше з наукових досліджень і медичних джерел на цю тему.

Напевно, хоча б раз ви стикалися з переконанням, мовляв, секс добре впливає на здоров'я — причому як жіноче, так і чоловіче. Але чи це правда і якщо так, то в чому полягає його користь для організму? «Дзеркало» розповідає найцікавіше з наукових досліджень і медичних джерел на цю тему.

Зображення має ілюстративний характер. Фото: unsplash.com / We-Vibe Toys

Секс може допомогти при головному болю — щоправда, не всім

Такий метод допомагає, але лише в деяких випадках. У 2013 році німецькі неврологи опублікували результати свого дослідження, в якому опитали кілька сотень пацієнтів із мігренню чи головним болем, схожим на неї (з пульсацією в одній точці, особливо в області очей). Для відвертості у відповідях лікарі запропонували поділитися своїм досвідом анонімно.

Виявилося, що 34 % опитаних мали досвід інтимної близькості просто під час нападу мігрені. І більше половини з них (60 %) відзначили, що відчували полегшення болю після цього. Деякі навіть додали, що свідомо використовують секс як засіб для знеболювання. Щоправда, третина респондентів (33 %) заявила про погіршення симптомів після статевого акту.

Втім, неврологи зробили висновок, що навіть такі дані дозволяють авторитетно радити хоча б розглянути секс при мігрені як засіб для зняття симптомів. Тим більше, що раніше проводилися схожі дослідження, а також було доведено: збудження та досягнення оргазму справді знижує дискомфорт при болях у спині та при місячних.

Проте без розрядки у фіналі такого ефекту чекати не варто. Сам собою статевий акт «для галочки» не врятує ситуацію — науковці пов'язують полегшення з тим, що під час оргазму в кров виділяється багато ендорфінів, які грають роль опіоїдів, притуплюючи біль. Тому мастурбація може допомогти з тим самим успіхом.

Користь сперми — під питанням. Ніхто так і не надав переконливих фактів

Є стереотип, що проковтування сперми нібито корисне: хоча б через те, що міститься багато білка. Насправді, щоб отримати помітний ефект від такої дієти, цю біологічну рідину довелося б пити літрами (робити цього, звісно, не варто).

Науковці підрахували, що в середньому сперма містить всього 0,005 г білка на 100 мл, при цьому за одну еякуляцію її виділяється всього близько 5 мл. Тимчасом, згідно з різними джерелами, звичайній людині щодня потрібно 0,75-0,8 г білка на 1 кг власної ваги. Загалом, просто поїсти риби, м'яса чи інших продуктів виглядає значно кориснішою і простішою перспективою: наприклад, в одному великому курячому яйці близько 6 г білка.

Крім білка, у складі сперми є, наприклад, цинк та інші мікроелементи. Але сподіватися, що вони підтримають ваше здоров'я, досить легковажно. Фахівці рекомендують усе ж таки збалансовано харчуватися чи, якщо є потреба, пити вітаміни.

Інші «бонуси», які приписують спермі, теж під сумнівом. Наприклад, ще в 2002 році американські дослідники дійшли висновку, що жінки, які регулярно займаються сексом без презерватива, менш схильні до депресії. А через рік їхні колеги пов'язали взаємодію жінок зі спермою зі зниженням ризику розвитку однієї патології під час вагітності. Але жодне з цих досліджень не було підтверджено повторними дослідами, а їхні висновки не стали фактами, визнаними медичним співтовариством.

Точно доведено, що сперма може викликати алергічну реакцію, а ще бути джерелом інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Після сексу краще спиться? Схоже, це не випадковість

На початку 2023 року було опубліковано нове дослідження про зв'язок сексу зі сном, яке пізніше з'явилося і в авторитетному журналі про останній. Науковці з Нідерландів дійшли висновку, що регулярні статеві акти позитивно впливають на якість і тривалість сну (що підтвердило вже виявлені закономірності).

Дослідники зазначили: «працює» лише досягнення оргазму з партнером, а ось мастурбація не показала ефективності у покращенні сну. Причому секс, у якому піку насолоди досягти не вдалося, взагалі робив лише гірше, особливо у чоловіків. В іншому суттєвої різниці між тим, як оргазм діє на чоловіків та жінок у контексті сну, не виявлено.

Звісно, від безсоння, яке саме собою є серйозним розладом або проявляється як симптом інших захворювань, регулярний секс не позбавить. Однак канадські науковці називають отримання оргазму з партнером хоча б «можливою альтернативою чи доповненням до інших стратегій лікування», а деякі медики — важливість подальших досліджень на зазначену тему.

Можна спробувати скоротити ризик раку простати: метод обіцяє бути приємним (але ненадійним)

Гарвардський університет розповідав про результати дослідження, яке проводилося з 1992 до 2000 року. Науковців цікавило, як часто чоловіки еякулювали (неважливо, після мастурбації чи сексу) з 20 по 29 років, з 40 по 49 і за останній рік. Волонтери, які брали участь у дослідженні, надавали свої дані що два роки, а також проходили медогляди.

Опрацювавши дані, дослідники помітили, що у сексуально активних чоловіків ризик раку простати чи передміхурової залози був помітно нижчим — на 31 % у тих, хто еякулював 21 раз на місяць і більше. І цей відсоток пораховано вже з урахуванням виправлення на спосіб життя й інші особисті особливості.

Результат підтвердився іншим дослідженням — пізніше його провели науковці з Австралії. За їхніми даними, 4,6-7 еякуляцій за тиждень у середньому знижують ризик розвитку раку простати до 70 років на 36 %.

Проте не все так просто — науковці не поспішають пропагувати задоволення себе у посиленому темпі. Деякі дослідження показували, що ризик розвитку раку передміхурової залози зменшується у разі частих еякуляцій лише після 50 років — і то причинно-наслідковий зв'язок між цими факторами ще не встановлений. А ось у молодому віці (особливо підлітковому) занадто часта розрядка може призвести до більшого ризику раку простати в майбутньому.

Тому ті ж самі гарвардські фахівці закликають до проведення більш масштабних і довгострокових досліджень.

Але це все дрібниці. Величезної різниці між тими, хто займається сексом та ігнорує його, немає

Причому це також доведено. В одному американському дослідженні науковці порівняли чоловіків, які взагалі ніколи не вели статеве життя, з тими, хто це робив. У результаті виявилося, що учасники з обох груп практично не відрізнялися один від одного за станом фізичного та психічного здоров'я.

З жінками те саме. Акушер-гінеколог Діна Листопад розповідала, що жодного зв'язку між відсутністю статевого життя та розвитком гінекологічних захворювань не існує. За великим рахунком жінці можна не займатися сексом, якщо такої потреби немає — негативних наслідків для неї не буде.

«Оскільки сексуальне задоволення загалом впливає на організм позитивно, а всі проблеми «з голови», то цілком можна припустити, що деякі хвороби частіше розвиваються у жінок, які менш сексуально активні. Але це пов'язано з психоемоційним станом, а не з кількістю статевих актів і статевих партнерів. Тобто, якщо жінці важливо почуватися коханою, то й відсутність сексу може негативно впливати на її здоров'я. А якщо для неї це не головне, якщо вона успішна, щаслива, здорова фізично, психічно, соціально, то відсутність партнера їй ніяк не нашкодить», — пояснює лікар.

На її думку, досягнення оргазму із секс-іграшкою має на жіноче здоров'я приблизно такий самий ефект, як і розрядка з партнером.

«Якщо жінка не страждає від того, що вона не дивиться в очі партнеру», — уточнила спеціалістка.

Її західні колеги підтверджують, що з погляду фізичного здоров'я жінки можуть отримати ті ж самі «бонуси» від сексу (зниження стресу, зменшення ризику захворювань серцево-судинної системи, полегшення болю, підтримання м'язового тонусу статевих органів) і за допомогою самозадоволення. Чоловіків це, до речі, також стосується.

Навряд чи частий секс або його повна відсутність якимось чином узагалі може сильно впливати на наш стан здоров'я. Адже інакше, напевно, існувала б якась рекомендація щодо того, як часто потрібно ним займатися — приблизно як норма за тією ж кількістю білкової їжі на день.

Сьогодні медична спільнота одностайна: варто займатися сексом рівно стільки, скільки вам хочеться.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: