Чорна смородина містить пігменти, які надають рослинам чорного, фіолетового,синього або червоного забарвлення. Вони називаються антоціанами. Антоціани також багаті на антиоксиданти, які, як вважається, захищають серцево-судинну систему. У дослідженні взяли участь 14 людей похилого віку, середній вік яких становив 69 років.
Вони були поділені на дві групи, одна з яких наслідувала протокол прийому чорної смородини, а інша приймала плацебо. Екстракт чорної смородини приймали по 600 мг на добу.
Після дотримання цього режиму протягом семи днів дослідники виміряли кров'яний тиск учасників. Вони виявили, що екстракт чорної смородини здатний знижувати як систолічний, так і діастолічний кров'яний тиск.
За даними Blood Pressure UK, ще одна причина, через яку смородина може знижувати артеріальний тиск, полягає у вмісті в ній калію. Організація повідомляє, що цей важливий мінерал відіграє певну роль у тому, скільки рідини знаходиться у вашому тілі та скільки йде.
Проблема з надлишком рідини полягає в тому, що у вашій крові також буде більше рідини, що призведе до навантаження на кровоносні судини та підвищення артеріального тиску. Щоб видалити зайву рідину з крові, вам потрібен "тонкий баланс" натрію та калію.
Достатня кількість калію допомагає виводити воду з крові у нирки.
Blood Pressure UK додає: "Вживаючи більше продуктів з високим вмістом калію, ви можете допомогти відновити баланс, дозволяючи ниркам добре працювати і знижуючи кров'яний тиск".
Відомо, яйця некруто: як варити, щоб зберегти всі корисні властивості.