Догори
Дати відгук

Чому виникає мігрень: у науковців з’явилася нова гіпотеза

МРТ дала відповіді на деякі питання про причину мігрені, натомість поставила нові.

2 хв на прочитання19 Грудня 2022, 20:51
Поділитись:

Понад 10 % жителів Землі потерпають від мігрені — періодичних нападів сильного головного болю. Вона нерідко супроводжується нудотою, гіперчутливістю до зовнішніх подразників і специфічними візуальними переживаннями — аурою. У деяких людей такі напади тривають кілька годин, в інших можуть тривати цілими днями. Часто їх «запускають» певні тригери, які провокують чинники. Крім того, ризик розвитку мігрені почасти успадковується. Так, науковці знайшли генетичний варіант, пов'язаний одночасно з адаптацією до холоду та підвищеним ризиком розвитку хронічного головного болю. Однак причина мігрені вважалася невідомою, розповідає лікар Олександра Литкіна.

Нещодавно науковцям із Університету Південної Каліфорнії вперше вдалося дослідити мозок пацієнтів, які страждають на мігрень, за допомогою магнітно-резонансної томографії надвисокої роздільної здатності. Виявилося, що порівняно зі здоровими людьми у них суттєво збільшено периваскулярні простори — щілини, які оточують судини центральної нервової системи та беруть участь у перенесенні речовин між нею й рештою організму.

Під час дослідження науковці обстежили 10 добровольців із класичною мігренню та стільки ж тих, хто страждає від хронічної мігрені, напади якої супроводжуються аурою і трапляються вкрай часто. Контрольною групою виступили п'ять здорових людей. Порівняно з ними в усіх хворих на мігрень периваскулярні простори були розширені. Особливо помітно таке розширення виявилося в області напівовального центру — скупчення білої речовини поблизу мозолистого тіла, яке з'єднує півкулі одну з одною.

У медицині розширення периваскулярних просторів вважається важливою діагностичною ознакою ушкоджень мозку та неврологічних захворювань, включаючи деякі види деменції. Однак у хворих на мігрень подібне помітили вперше, і поки що остаточно не ясно, як вони пов'язані одне з одним. Периваскулярні простори відіграють велику роль в очищенні мозку від продуктів метаболізму, що накопичуються. Можливо, їхнє аномальне розширення свідчить про порушення цієї очистки, що й веде до розвитку мігрені.

Також ми розповідали про біль, який «прикидається» зубним: коли насправді болять не зуби.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Зображення з відкритих джерел
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання3 години тому
Лісова пожежа в селі Хасія поблизу Афін у серпні: 2023 рік був одним із найгірших лісових пожеж у Європі. Фото: Angelos Tzortzinis/AFP/Getty Images
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання4 години тому
Термінова нарада щодо критичної ситуації з опалювальним сезоном у Кривому Розі
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора
 Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та економіку
Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та залучати інвестиції для відновлення економіки
2 хв на прочитанняВчора
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
1 хв на прочитанняВчора
Україна презентує унікальну методологію оцінки екологічних наслідків збройних конфліктів
2 хв на прочитанняВчора
У ДАР з'явиться система оповіщення для бджолярів - Мінагро
1 хв на прочитанняВчора
На Миколаївщині порушники відшкодували понад 23 тисячі гривень збитків за незаконну рубку дерев
2 хв на прочитанняВчора