Будучи одним з найбільш універсальних овочів, картопля багата вітамінами, клітковиною та іншими необхідними поживними речовинами.
Картопля є низькокалорійним продуктом – середня запечена картоплина містить лише 110 кілокалорій. Цей овоч багатий на фітонутрієнти, органічні компоненти рослин, які, як вважається, сприяють зміцненню здоров’я. Зокрема, картопля містить такі фітонутрієнти, як флавоноїди та каротиноїди – відомі антиоксиданти, що борються із запаленням. Також до складу картопля входить інший антиоксидант – вітамін С. Згідно з дослідженнями, перелічені антиоксидантні речовини можуть запобігати або відстрочувати деякі види пошкодження клітин, тим самим перешкоджаючи розвитку раку. Крім цього, вони покращують травлення, здоров’я серця, кров’яний тиск.
У свою чергу картопляна шкірка відрізняється вмістом широкого ряду мінералів, серед яких – калій, магній, фосфор, кальцій, цинк, селен. Також дослідні дані кажуть, що шкірка картоплі має потужний антиоксидантний потенціал через присутність двох домінуючих фенольних сполук: хлорогенової та галової кислот. Ці сполуки можуть допомогти зберегти хороше здоров’я серця, зменшуючи пошкодження клітин через вільні радикали.
Якщо картоплю відварити і охолодити, в ній з’явиться певний тип крохмалю, званий стійким, – він діє як розчинна клітковина, допомагаючи вам почуватися ситим і споживати менше калорій. Таким чином, картопля корисна навіть у справі схуднення.
Як їсти картоплю з користю для здоров’я. Найкраще їсти її цілком, у необробленому вигляді. Чи не найздоровіший спосіб приготувати продукт – запекти його в мікрохвильовій печі зі шкіркою, в цьому випадку втрата поживних речовин через термічну обробку буде мінімальною.
Також корисна відварна картопля, не очищена від шкірки і не подрібнена. Варіння картоплі без шкірки може знизити вміст у ньому поживних речовин – наприклад, вітаміну С та вітамінів групи В.
В цілому названі способи приготування дозволяють досить добре зберігатися в продукті мінералам, білках і клітковині, що містяться в ньому. Доповнювати страви з картоплі найкраще оливковою олією, зеленню та травами, салатами.