Чоловіки ростуть швидше за жінок. Як це пов'язано з економікою та сексом?
Різниця продовжує збільшуватися.

Помітно, що за останні 100 років люди, особливо у країнах із гарним рівнем життя, стали значно вищими. Причому чоловіки ростуть швидше за жінок. Як це пов'язано з економікою та сексом? Ось що розповідає Deutsche Welle.
Майже всі 20 країн, де проживають чоловіки та жінки з найвищим зростом, розташовані в Європі. Але люди в Азії, Латинській Америці й Африці також стають вищими. В інших регіонах, наприклад у США, зріст жителів здебільшого залишається на колишньому рівні.
Чоловіки ростуть значно швидше. Різниця у зрості між жінками та чоловіками сьогодні набагато більша, ніж сто років тому, і вона продовжує збільшуватися. Такого висновку дійшла команда дослідників з Італії, Великої Британії та США, проаналізувавши серед іншого дані Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) про 135 тисяч людей із понад 60 країн і порівнявши умови життя в них. Результати дослідження були опубліковані у журналі Biology Letters.
Найвищі чоловіки та жінки — у Нідерландах
Аналіз даних з усього світу показав, що зріст і вага чоловіків за останнє століття збільшувався вдвічі швидше, ніж у жінок — особливо у регіонах світу з високим рівнем добробуту. Те, що люди стають вищими, науковці пояснюють кращими умовами життя, гарним медичним обслуговуванням і харчуванням. У менш благополучних країнах представники обох статей менші на зріст і більше схожі за розмірами.
Найвищі чоловіки у світі живуть у Нідерландах — їхній зріст у середньому сягає 183,8 см. Жінки в цій країні також відрізняються найвищим середнім зростом — 170,4 см. Найменші чоловіки у світі живуть у Східному Тиморі (держава в Південно-Східній Азії) — 150,9 см.
На зріст впливають не лише економіка та медицина
При цьому, згідно з висновками міжнародної команди вчених, гіпотеза про те, що що благополучніша країна і що краще в ній медичне обслуговування, то вищі на зріст її жителі, вірна лише частково. Найменші середні розміри тіла мешканців у таких багатих країнах, як Сінгапур або Катар, показують, що справа не лише в економіці чи медицині.
Чинники довкілля, такі як дієта та рівень життя, лише на 20 % визначають зріст людини. Близько 80 % припадають на спадковість. Середній зріст батьків дозволяє судити про зріст дітей. Деякі гени, зокрема один на Y-хромосомі, продовжують фазу росту кісток у чоловіків. Але по суті окремих «генів росту» не існує. Швидше за все, на розмір тіла впливають до 12 тис. варіацій генів у структурі ДНК. Вони регулюють такі процеси, як ріст кістяка, механізми формування кісткової та хрящової тканин, а також вироблення колагену — структурного білка, який служить несучим каркасом сполучної тканини організму.
Зріст і сексуальні вподобання
Крім генетики, зріст визначається і гормональними відмінностями: дівчатка раніше вступають у період статевого дозрівання, що раніше зупиняє їхній ріст. Хлопчики, навпаки, мають більше часу для росту.
Згідно з дослідженням, «статевий добір» також відіграє важливу роль. Жінки віддають перевагу вищим чоловікам, оскільки зріст часто асоціюється з силою, життєвою енергією та здатністю захистити. Протягом багатьох поколінь це призводило до того, що найвищі чоловіки могли частіше передавати свої гени.
Харчування й еволюція визначають потенціал зросту
У багатьох частинах світу дівчатка та жінки отримують менше харчування, ніж хлопчики та чоловіки, що може вплинути на їхній потенціал росту. Але навіть за оптимальних умов життя жінки не обов'язково виростають вищими. Згідно з дослідженням, поліпшення умов життя більш впливає на чоловіків, ніж на жінок. Можливо, чоловічий організм більше використовує для росту додаткову, покращену та багату на енергію їжу. Це робить тіло більшим і міцнішим.
У жінок цей ефект не такий виражений навіть за оптимальних умов життя. Науковці пов'язують це й із еволюцією: причина може полягати в тому, що жіночий організм навіть за гарних умов життя витрачає значно більше енергії на можливу вагітність, пологи та годування груддю, ніж на ріст тіла. Однак велике зростання і пов'язані з ним безліч клітин тіла мають і еволюційні недоліки: високі чоловіки частіше страждають від болю в спині, частіше хворіють і мають підвищений ризик захворювання на рак.
Після 30 років зростання зменшується
Чи то чоловік, чи жінка, здорова людина чи хвора, починаючи з 30 років, її зріст незмінно починає зменшуватися — приблизно на 1 см кожні 10 років. Переважно це відбувається через міжхребцеві диски. З віком вміст рідини в організмі скорочується, внаслідок чого міжхребцеві диски, що виконують роль амортизаторів між хребцями, втрачають еластичність. Оскільки вони більше не можуть наповнюватися водою, то стають тоншими — і людина зменшується у розмірах.
Такі захворювання, як остеопороз або погана постава через тривале сидіння, можуть прискорити цей процес. Зупинити його не можна, але можна уповільнити – наприклад, якщо стежити за поставою, виконувати достатнє фізичне навантаження та цілеспрямовано тренувати спину.
Більше новин читайте на GreenPost.







