Красивий і ніжний кущ чайної троянди здатний не тільки прикрасити будь-який сад, парк або сквер, а й, за вмілого підходу, виступити в ролі лікаря. Точніше, не сам кущ, а пелюстки його квітів.
Чайна троянда — це джерело вітамінів. Її пелюстки містять аскорбінову кислоту, вітаміни B, В1, К, РР, С і кальцій. А ще вони є антиоксидантом.
Пелюстки містять таніни, цілющі смоли, глюкоїди.
З давніх часів збереглися рукописи з лікарськими рецептами, які розповідають, що чайна троянда в народній медицині застосовувалася багато тисяч років тому як заспокійливий, відновлювальний і зміцнювальний засіб імунітету людини.
Чайна троянда в народній медицині здебільшого застосовується як основа для приготування напоїв, меду, сиропів, варення і цілющих бальзамів на спирту.
З квіток троянди можна приготувати концентрат, перетерши пелюстки з цукром, засушити бутони, щоб потім заварювати ароматний і корисний чай, приємно поніжитися у ванні, посипаній пелюстками, а ще можна зварити з неї варення, користь якого незаперечна.
І саме варення заслуговує особливої уваги. Крім того, що ці ласощі надзвичайно приємні на смак, вони ще дуже корисні. Лікувальні властивості варення з пелюсток чайної троянди цінувалися з давніх часів. У народній медицині його досі використовують у боротьбі з багатьма недугами. Виявляється, цей продукт рекомендують вживати у випадках захворювань горла і вух, за виразки шлунка і гастриту. Варення здатне зміцнити імунітет і нерви, налагодити травлення. Систематично вживаючи його, ви можете зробити більш міцним і здоровим свій сон.
Багато мамусь могли переконатися у користі варення з рожі за молочниці у малюків і стоматиту. Щоб вилікувати дитину від цієї хвороби, досить періодично вмочувати «пустушку» в сиропі з варення і давати малюкові.
Рідко якому карапузові не сподобаються такі ліки. Більше того, відома користь варення з чайної троянди за стоматитів у дорослих.
Зараз, на початку літа, саме час запастися настільки корисним продуктом. Але важливо не пропустити період цвітіння рожі, бо спека для них згубна. Як стверджують любителі варення з чайної троянди, збирати пелюстки найкраще рано-вранці, саме в цей час доби в них найбільше корисних властивостей. І вибирати потрібно світло-рожеві квіти.
Приготувати варення дуже просто, для цього знадобиться близько 250 грамів пелюсток, 1 кілограм цукру, 1,5 склянки води і чверть чайної ложки лимонної або винної кислоти. Майте на увазі, що зібрати таку кількість пелюсток за один раз буде непросто, адже вони дуже легкі. Заготовляти їх можна протягом декількох днів, а зірвані раніше потрібно зберігати у закритому пакеті в холодильнику.
Готується варення традиційним способом. З цукру і води вариться сироп, в який, після закипання, додаються пелюстки троянд. Варити потрібно на помірному вогні до повного приготування. Незадовго до закінчення варіння у варення потрібно додати лимонну або винну кислоту.
Також пелюстки рожі можна перетерти з цукром. Змолоти їх на м’ясорубці з дрібними вічками, додати дрібний цукор (з розрахунку 1 склянка мелених пелюсток на 2 склянки цукру). Залишити до розчинення цукру, час від часу помішувати. Потім перекласти у стерилізовану банку, закрутити кришкою та зберігати в холодильнику.
Якщо вам не подобається злегка гіркуватий смак, то білі краї пелюсток можна обрізати.