Догори
Дати відгук

Алергія на холод: як відрізнити й чи варто звертатися до лікаря

Для анафілактичної реакції достатньо буває вийти з-під теплого душу у прохолодне приміщення.

3 хв на прочитання22 Січня 2022, 21:49
Поділитись:

Найчастіше алергія на холод проявляється як кропивниця — ділянки шкіри, що зазнали впливу низької температури, червоніють, вкриваються пухирями й починають свербіти. Але іноді, у випадках глибокого переохолодження, у осіб із такою реакцією на холод можуть розвиватися тяжкі стани — набряк внутрішніх органів та анафілактичний шок. Про це розповідає allergy.org.ua.

Анафілактична реакція у осіб із холодовою алергією не конче є наслідком дії дуже низьких температур — достатньо буває й різких незначних перепадів, як-от у разі виходу з-під теплого душу у прохолодне приміщення. Як відомо, анафілактичні реакції потребують негайної медичної допомоги.

Найчастіше симптоми алергії на холод у дорослих виникають через 2-5 хвилин після дії низької температури і зберігаються впродовж 1-2 годин. Можливі й такі системні ефекти, як слабкість, біль у суглобах, задишка, біль у животі, загальне нездужання. У дітей із холодовою алергією реакцією на холод можуть бути закладеність носа, риніт, кон’юнктивіт, які зазвичай швидко зникають у теплих приміщеннях.

Тест на холодову алергію простий: до шкіри прикладають шматочок льоду, і якщо протягом 5-15 хвилин з’явиться висип, це підтвердить наявність алергії до холоду. 

Залежно від причин виникнення холодову кропив’янку поділяють на кілька типів:

  1. Первинна холодова контактна кропив’янка — стан шкіри, що характеризується утворенням пухирців. Виникає у дощову, вітряну погоду, після купання в холодній воді та контакту з холодними предметами, включаючи кубики льоду. Зазвичай зустрічається у молоді 18-25 років, хоча в деяких випадках може виникнути й у 5-річних дітей. 
  2. Вторинна контактна кропив’янка. При ній висипи виникають внаслідок порушень у сироватці крові, таких як кріоглобулінемія або кріофібриногенемія. Це надзвичайно рідкісні явища, пов’язані з іншими станами, зокрема синдромом Рейно або пурпурою. Також вторинна холодова кропив`янка може виникати, якщо у людини є гепатит або онкологічне захворювання.
  3. Рефлекторна холодова кропив’янка. Це стан шкіри, при якому загальне охолодження тіла провокує утворення та поширення на шкірі червоних смуг. 
  4. Сімейна холодова кропив’янка, також відома як сімейний аутозапальний синдром (FCAS). Це генетичний (аутосомно-домінантний) стан, який передається дитині від одного за батьків з імовірністю 50 %. Така кропив’янка характеризується висипом, кон’юнктивітом, лихоманкою/ознобом, як при грипі, та болями в суглобах. Виникнути вони можуть навіть при температурі повітря нижче +22 °C. Це захворювання переважно вражає американців та європейців, а його поширеність оцінюється як один хворий на мільйон людей.
  5. Ще один специфічний вид холодової алергії — пароксизмальна холодова гемоглобінурія. Вона часто пов’язана з сифілісом, при якому низькі температури сприяють забарвленню сечі від крові в червоний колір. Такі пацієнти мають уникати охолодження, поки не вилікуються від основної інфекції та поки не зникнуть її наслідки.

При підозрі на холодову кропив’янку обов’язково зверніться до лікаря.

Ми вже писали про алергію на холод: кому загрожує і як запобігти.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.