Догори
Дати відгук

2024 рік може стати найтеплішим із моменту початку спостережень, але не скрізь

Ось які ще кліматичні зміни фіксують науковці.

4 хв на прочитання09 Грудня 2024, 14:33
Аерофотознімок показує масштаби посухи в окрузі Ольстер у США. AP/dpa Аерофотознімок показує масштаби посухи в окрузі Ольстер у США. AP/dpa
Поділитись:

Поточний рік наближається до нового температурного рекорду: 2024 рік майже напевно стане найтеплішим у світі з моменту початку спостережень. Імовірно, він також стане першим роком, коли в середньому буде більш ніж на 1,5 °C тепліше, ніж у середньому в доіндустріальному періоді, розповідає Die Zeit із посиланням на європейську службу з питань зміни клімату Copernicus.

Copernicus спирається на набір даних, заснований на мільярдах вимірювань із супутників, кораблів, літаків і метеостанцій по всьому світу.

Навіть якщо загалом за підсумками року температура буде приблизно на 1,6 °C вищою за доіндустріальний рівень (1850-1900 роки): Паризька ціль у 1,5 градуса для стримування кліматичної кризи ще не вважається досягнутою. До уваги беруться довгострокові середні значення.

Служба зміни клімату також повідомила, що листопад 2024 року став другим найтеплішим листопадом у світі. Глобальна температура поверхні в середньому становила 14,1 °C.

«Завдяки даним Copernicus із передостаннього місяця року ми можемо майже з упевненістю стверджувати, що 2024 рік буде найтеплішим роком в історії спостережень», — сказала Саманта Берджесс, заступниця директора Служби зміни клімату Copernicus. Амбітні заходи щодо захисту клімату є як ніколи актуальними.

Парникові гази та зменшення хмарності

Основною причиною підвищення температури є антропогенні парникові гази. Останнім часом спостерігаються й інші ефекти: поточне підвищення сонячної активності, погодний феномен Ель-Ніньйо, вулканічна активність і зменшення кількості твердих частинок над океанами.

Німецькі дослідники також нещодавно дійшли висновку, що на низьких висотах менше хмар, які охолоджують клімат. Це пояснює стрибок температури з 2022 на 2023 і 2024 рр. Причини цього поки що не зовсім зрозумілі, але можуть бути різноманітними. Не виключено, що саме глобальне потепління є однією з причин зменшення хмарності.

Великі регіональні відмінності

Згідно з даними Copernicus, погляд на різні регіони світу показує диференційовану картину для листопада: середня температура над континентальною Європою становила 5,14 °С. Це означає, що листопад 2024 року не увійшов до десятки найтепліших листопадів у Європі.

Загалом, температура була вищою за середню над північно-східною і південно-західною Європою, але нижчою за середню в південно-східній Європі.

За межами Європи в листопаді 2024 року було тепліше, ніж у середньому, на сході Канади, в центральній і східній частинах США, на більшій частині Мексики, в Марокко, на північному заході Африки, в Китаї, Пакистані, на більшій частині Сибіру і в Австралії. І навпаки, на заході США, в деяких частинах Північної Африки, на крайньому сході Росії і на більшій частині Антарктиди температура була б значно нижчою за середню.

Занадто волого і занадто сухо

Copernicus також проаналізував глобальні опади в листопаді 2024 року: вони були нижчими за середні на значній частині Західної та Центральної Європи, південному заході США, Мексиці, Чилі та Бразилії, Африканському Розі, частинах Центральної Азії, південному сході Китаю та півдні Африки. У кількох регіонах Північної та Південної Америки також спостерігалися посухи.

Натомість на заході Ісландії, півдні Великої Британії, півночі Скандинавії, півдні Балкан і Греції, а також на сході Іспанії та значній частині Східної Європи кількість опадів перевищила середню норму. Надто волого було також у багатьох регіонах США, на значній частині Австралії та Південної Америки, в Центральній Азії та в найсхіднішій частині Китаю. У західній частині Тихого океану тайфуни викликали сильні зливи та завдали шкоди, особливо на Філіппінах.

Антирекорд в Антарктиці

За даними «Коперника», у листопаді 2024 року арктичний морський лід досяг третього найнижчого місячного показника і був на 9 % нижчим за середній.

В Антарктиці площа морського льоду досягла свого найнижчого місячного значення і була на 10 % нижчою за середню.

«Це трохи перевищило значення 2016 і 2023 років і продовжило серію історично великих негативних аномалій 2023 і 2024 років», — йдеться в прес-релізі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Пташенята домініканських мартинів. Фото: Національний антарктичний центр
На станції 'Академік Вернадський' спостерігають черговий бебі-бум (ФОТО)
1 хв на прочитаннягодина тому
Фата-моргана в Одесі. колаж УНІАН, скріншоти
В Одесі зафіксували рідкісне явище фата-моргани: кораблі "парили" над морем
1 хв на прочитання2 години тому
Російський тіньовий флот: екологічна загроза для Балтійського моря
Тіньовий флот Росії загрожує екологічною катастрофою у Балтійському морі
2 хв на прочитання5 годин тому
ФОТО: Державна екологічна інспекція столичного округу
На Київщині через днопоглиблювальні роботи річку перетворили на струмок
1 хв на прочитання8 годин тому
Влада Києва оголосила кампанію з очищення міста від пошкоджених обстрілами авто
1 хв на прочитання8 годин тому
Десяткам людей у рф знадобилась меддопомога після прибирання мазуту на узбережжі Чорного моря
1 хв на прочитання10 годин тому
Потепління, "нульові" морози і біоритми природи: що відбувається з тваринами?
2 хв на прочитання11 годин тому
Найкращу кригу варять з окропу, а секрети рецепту бережуть.. льодовари
4 хв на прочитання12 годин тому