17 червня – Всесвітній день боротьби з опустеленням і посухою
В Україні за останні 120 років зафіксовано понад 70 серйозних посух
Опустелювання вважається одним з найсерйозніших глобальних процесів деградації довкілля, який становить загрозу для здоров'я і життєдіяльності понад мільярда людей у світі. Щорічно через опустелювання та посухи світове сільське господарство несе втрати на суму близько 42 мільярдів доларів США.
Посуха характеризується тривалим дефіцитом опадів, що відбувається на тлі високих температур та низької вологості повітря, що призводить до зменшення вологи у ґрунті та втрати урожаю. В Україні за останні 120 років зафіксовано понад 70 серйозних посух, зокрема катастрофічні посухи 1891, 1921 і 1946 років, які спричинили голод та численні людські жертви. У деякі періоди посухи відбувалися майже щорічно протягом 6-13 років. Особливо сильна посуха мала місце весною та влітку 2007 року, охопивши дві третини території країни і завдавши величезної шкоди агросектору.
За прогнозами метеорологів, в Україні в найближчі роки зросте інтенсивність посух до 15-30%. Очікується збільшення кількості суховіїв і переміщення періоду градів на весну та осінь.
Фахівці також вказують на подвоєння кількості днів із температурами повітря понад +30°C у різних регіонах України, особливо в північних, де відбувається найшвидше потепління. Водночас, глибина промерзання ґрунту знижується, що сприяє кращому засвоєнню зимових опадів і формуванню достатнього зволоження ґрунту навесні. Зміни клімату можуть привести до передчасного дозрівання ярих сільськогосподарських культур та зниження їх урожайності, а тривалість активної вегетації рослин вже збільшилася на середньо 10 днів.
Більше новин читайте на GreenPost.