Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Блоги
  • Долучіться до Звернення на підтримку прийняття законопроєкту «Про території Смарагдової мережі»

Долучіться до Звернення на підтримку прийняття законопроєкту «Про території Смарагдової мережі»

3 хв на прочитання18 Травня 2021, 13:50 1097
Поділитись:

Прошу долучитись до підписантів звернення до Верховної Ради України щодо необхідності прийняття Закону України «Про території Смарагдової мережі».

Прошу в коментарях написати як саме Вас зазначити у переліку підписантів із науковою афіліацією.

Текст звернення прикладаю:

Звернення на підтримку прийняття законопроєкту

«Про території Смарагдової мережі»

До Верховної Ради України 4 грудня 2020 р. подано проєкт Закону України «Про території Смарагдової мережі», реєстраційний № 4461. Цей законопроєкт покликаний виконати одне із зобов’язань України відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом — створити мережу природоохоронних територій і впровадити положення Директиви № 2009/147/ЄС про збереження диких птахів і Директиви № 92/43/ЄС про збереження природних оселищ і видів природної фауни та флори в українське законодавство. Він також покликаний виконати зобов'язання згідно із Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція).

Законопроєкт направлений на створення правових умов щодо належного функціонування територій Смарагдової мережі. Території Смарагдової мережі вже створені та функціонують у Швейцарії, Норвегії, Великій Британії, Грузії. Мережа розробляється в Чорногорії та Білорусі. В Європейському Союзі за тими самими принципами створено мережу NATURA 2000. Після вступу країни до ЄС її Смарагдова мережа набуде статусу мережі NATURA 2000.

Законопроєкт врегульовує питання відносини щодо створення територій Смарагдової мережі й охорони видів флори та фауни й природних оселищ (біотопів), особливо тих, яким загрожує зникнення, вразливих та ендемічних. Це не заповідання в класичному стилі, Смарагдова мережа, на відміну від територій природно-заповідного фонду, передбачає конкретні заходи, спрямовані на охорону окремого виду чи оселища, що забезпечується процедурами визначення територій, їхнім ефективним управлінням, а також проведенням оцінки впливу на території Мережі наслідків виконання документів державного планування, а також видів діяльності, що можуть мати негативний вплив на ці території.

Її функціонування є вагомим внеском у збалансований розвиток держави, екологічною складовою на рівні із соціальною та економічною, що дасть змогу попередити численні екологічні катастрофи, які в останні роки стали все більш частими через нераціональне господарювання та знищення природних екосистем і приносять величезні економічні збитки. Обмеження, які вводяться на цих територіях, часто незначні і враховують потреби конкретного виду чи природного оселища, а традиційний спосіб землекористування — не забороняється, а навпаки підтримується.

Смарагдова мережа покликана захистити такі види тварин, як ведмідь бурий (в Україні лишилося приблизно 300 особин), рись (приблизно 500 особин), зубр, вовк, видра річкова, дельфін афаліна, морська свиня, журавель сірий (цього року в Асканії Нова через застосування пестицидів загинуло понад 200 цих птахів), беркут, гриф чорний, пелікан, загалом 264 види тварин і рослин, а також 117 видів оселищ.

Збереження природних територій є запорукою екологічного балансу, відновлення природних ресурсів, впливає на стан вод, ґрунтів, атмосферного повітря, клімату, біорізноманіття.

Закликаємо вас підтримати законопроєкт «Про території Смарагдової мережі» та внести свій вклад у збереження довкілля і забезпечити виконання Україною її міжнародних зобов’язань.