Кажуть, конгресмен від штату Массачусетс та спікер палати представників Тіп О'Ніл був дуже товариським та мав секрет спілкування зі своїми виборцями. Звісно, він не міг запам’ятати тисячі людей, з якими зустрічався у передвиборчих поїздках, тому просто під час рукостискання запитував: «Як ваша спина?» Практично завжди людина думала: «Це ж треба — він мене згадав!»
Справді, проблеми зі спиною дуже поширені. Вважається, що людська спина взагалі «спроектована» так, що після 30 чи в крайньому разі 40 років починає втрачати функціональність, навіть якщо її ще раніше не травмували. Протрузії, грижі, випадання дисків, та й просто затиски у м’язах… Чи можна цьому запобігти? Про здорову спину GreenPost розповів масажист Іван Яріш.
— Від чого виникають проблеми зі спиною?
— Вони можуть виникати з самого дитинства. Від народження основний хребець, який приймає навантаження на все тіло — L-5 у крижовому відділі — дуже слабенький. Тут виникає найбільше гриж у людей. Друге — це взуття, воно теж відіграє велику роль. Із дитинства треба використовувати супінатори. Бо коли йде викривлення ноги в дитини, може змінитися прикус. І від цього прикусу та поганої постави — а жінки ще й носять взуття на підборах — змінюється картина у хребті: десь затискає і йдуть постійні проблеми в організмі.
Кажуть, що всі "болячки" від спини: буде здоровий хребет — буде здорове все тіло. Соматична нервова система розгалужена по всіх внутрішніх органах. Тому коли десь у спині є проблема, є біль, то неприємні відчуття можуть бути у тому парному органі, до якого приєднане певне нервове закінчення. Наприклад, якщо у грудному відділі хребта негаразди, це може спричинити неприємні відчуття у печінці.
— Масажі потрібні всім?
— Звісно. Деякі люди, коли їм кажуть: «Сходи на масаж!», відповідають: «Для чого? У мене нічого не болить». Але в такому разі для чого чистити зуби, якщо вони не болять? Організму теж треба допомагати, щоб він очищувався, бо він інколи не справляється.
У наш час є дуже багато шкідливої їжі, на склад якої ми не звертаємо уваги: але все це відкладається в організмі й ослаблює нашу імунну систему. Зараз багато проблем через харчування, лімфатична система не справляється, відбувається застій шкідливихречовин в організмі. І самим масажами проблеми не вирішиш.
Я постійно кажу, що фізкультурою потрібно займатися завжди. Та й просто рухатися: не можете бігати — замініть швидкою ходьбою. Чому це важливо: серце качає кров, а лімфатична система не має свого "насоса", лімфа рухається за рахунок наших м’язів. Якщо ви рухаєтесь, то лімфу просувається по тілу. А лімфа — це, так би мовити, "каналізація" нашого організму, яка виводить усі токсини. Окрім того, в лімфатичній системі дуже важлива вода, тому потрібно дотримуватися питного режиму, щоб очищувався організм. Лімфа має текти, як водичка, а у нас вона стає тягучою, відповідно токсини дуже важко виводяться, що ослаблює організм. Коли в організм потрапляє вірус, ослаблена лімфатична система не може впоратися з ним, імунітет падає, й людина може захворіти.
Тому на додачу до масажів я завжди раджу корегувати питний режим, правильне харчування та фізичну активність.
— Як масажист відчуває проблеми клієнта?
— Насамперед клієнт говорить, що його щось турбує. При больових відчуттях ми нічого не можемо зробити — потрібно насамперед зняти запальний процес. Знявши запальний процес у цьому місці, ми починаємо його розробляти: давати людині певні вправи, проминати всі м’язи, щоби їх максимально розслабити.
— У масажиста під час роботи з клієнтом виникають якісь неформальні стосунки?
— Коли людина приходить, ми спочатку починаємо спілкуватися, адже у цієї роботи є і психологічна складова — потрібно знайти підхід до людини. Мені пощастило з викладачем — він пояснював, що треба приділяти час клієнтові. Наприклад, масаж має тривати стільки-то, а ще ви з людиною знайомитеся, спілкуєтеся… Кожен працює по-своєму, але просто провести процедуру й не пояснити людині, що ви робили, як ви робили, для чого їй це — неправильно, я вважаю.
— Як відрізнити масажиста, якому можна довіряти?
— Мабуть, тільки походити на кілька процедур: подивитися, стає вам краще чи ні. Звісно, кожен масажист хоче мати більше клієнтів, але так само кожен клієнт хоче отримати користь від процедури. Велику роль відіграє етика масажиста.
— Що потрібно, аби стати масажистом?
— По-перше, потрібні знання — мати медичну освіту чи бодай курс пройти. Професії «масажист» немає — масаж може робити будь-хто. Масаж — це фізичний дотик, а оздоровлення нікому не заборонене. Але щоб працювати десь в оздоровчих центрах потрібно мати сертифікати, що ти справді проходив навчання.
— Оскільки масаж можуть робити всі, навіть людина сама собі, чого потрібно уникати при масажі?
— Якщо людина самостійно пробує робити масаж, треба бодай погуглити анатомію — де розташовані масажні лінії, де лімфатичні вузли, де можна масажувати, де ні.
Для будь-якої процедури масажу є покази та протипокази. Онкологічні та інфекційні захворювання — основний протипоказ. Можуть бути запальні процеси. Окрім того, коли людина приходить на масаж — обов’язково міряти тиск, запитувати, чи вона не гіпертонік. Бо буває таке, що клієнт встає з ліжка — а в нього тиск піднявся. Гіпертонікам масаж робиться у сидячому положенні.
Нагадаємо, що можна зробити, аби зап’ястя не «поламалися».
Також ми наводили 10 порад масажиста, як схуднути та зберегти стрункість.