Вверх
Дать отзыв
  • Главная
  • Новости
  • Здоров'я
  • Кліматична криза — це також криза психічного здоров'я: що науковці говорять про стрес через наслідки змін клімату

Кліматична криза — це також криза психічного здоров'я: що науковці говорять про стрес через наслідки змін клімату

Кліматична тривога та соластальгія — що це таке?

3 мин на прочтение29 Апреля 2024, 15:33
Фото: Рixabay Фото: Рixabay
Поделиться:

Для опису невизначеності щодо того, як ми самі безпосередньо постраждаємо від наслідків зміни клімату, дослідники використовують термін «кліматична тривога». Проте вже кілька років для опису психологічного стресу, спричиненого наслідками зміни клімату, використовується інше слово — «соластальгія», тобто горе, спричинене екологічною руйнацією власної батьківщини. Австралійський філософ-еколог Гленн Альбрехт склав це слово з латинського solacium («розрада») і давньогрецького algos («біль»). Про це розповідає Die Zeit.

Терміни «кліматична тривога» та «соластальгія» — це така собі очікувана меланхолія з огляду на те, що може чекати на нас через три, чотири або більше тижнів. Занепокоєння виправдане: березень 2024 року став найтеплішим в історії спостережень за погодою, і, цілком імовірно, ми прямуємо до наступного спекотного і сухого літа.

І це означає не лише те, що газон може стати коричневим швидше, ніж господарі встигнуть його полити цього року, а й щось фундаментальне — наприклад, що німецький ліс, яким його знають люди в цій країні, більше не існуватиме в осяжному майбутньому через зміну клімату.

89 % населення Німеччини вважають, що зміна клімату є серйозною проблемою для світу, згідно з опитуванням Євробарометра, проведеним влітку 2023 року. За даними Федерального агентства з охорони навколишнього середовища, майже стільки ж німців уже відчувають на собі сильні або дуже сильні наслідки зміни клімату у вигляді постійної сухості, низького рівня води і посух. Тому в абстрактному сенсі багато хто виступає за те, щоб інвестувати в боротьбу зі зміною клімату. У конкретному сенсі, однак, вони часто не підтримують. Та зараз те, про що ми раніше підозрювали, поступово матеріалізується на нашому порозі.

Кліматична криза — це також криза психічного здоров'я. Викликані нею безнадія і смуток, почуття провини, гніву і страху зачіпають усе населення. Про це пише Німецьке товариство психіатрії та психотерапії (DGPPN) у своїй декларації про зміну клімату та психічне здоров'я від листопада 2022 року, роблячи висновок, що слід очікувати загального збільшення потреби в психіатричній допомозі.

Турбота про незайману природу, можливо, приховано є егоїстичною («скільки зеленої ідилії дістанеться мені?»), але це також може бути занепокоєнням, що ми не зможемо зберегти світ таким, яким його знаємо. Отже, передбачувана стурбованість швидкоплинністю має багато спільного з почуттям соластальгії. Філософ-еколог Гленн Альбрехт дивився тоді, як і ми сьогодні, на зелені луки, які в цьому випадку ставали все більш сірими через видобуток корисних копалин. Він так описав відчуття втрати, яке відчували мешканці австралійської долини Хантер-Веллі: «Ніхто не покинув домівки, але, здавалося, вони страждали від своєрідної туги за домівкою».

Наразі луки, можливо, ще зеленіють, але швидкоплинність того, що ми знаємо як дім, прискорюється з кожним роком, з кожним літом. Зростає занепокоєння, що квітучі дерева і зелені луки не засохнуть в середині літа, і що безпліддя впишеться в ландшафт.

Тепер не кожен, хто турбується про власний газон і сусідній ліс, повинен негайно звертатися до психотерапевта. Сама DGPPN не описує кліматичну тривогу як хворобу, але припускає, що вона може викликати психічні захворювання і — як і соластальгія — провокувати депресію або тривожні розлади.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
 Новая программа социальной поддержки семей с детьми в Украине
Правительство расширяет поддержку семей с детьми: детали нового социального бюджета
3 мин на прочтение15 минут назад
Пожарный несет собаку, спасенную из пожара в районе трущоб в Маниле. Фото: Лиза Мари Дэвид/Рейтерс
«Никто не хотел, чтобы так произошло»: огонь уничтожил тысячи лачуг в самом большом районе трущоб Манилы (ФОТО, ВИДЕО)
3 мин на прочтениечас назад
Возмещение убытков из-за незаконной порубки леса. Фото иллюстративное
Дубровицкий горсовет возместит убытки на почти 5 млн грн из-за незаконной порубки леса
3 мин на прочтениечас назад
Фото: Politie Basisteam Dongemond
В Нидерландах полиция обнаружила садовый гном, изготовленный из экстази (MDMA)
1 мин на прочтение2 часа назад
На Закарпатье ликвидирована схема оформления "липовых" диагнозов о психических расстройствах
1 мин на прочтение3 часа назад
Против бессилия: как морской биолог хочет спасти Средиземное море, которое луга морской травы защищали от изменения климата
12 мин на прочтение4 часа назад
Молодежь Украины на страже водных ресурсов: опыт и инициативы
1 мин на прочтение4 часа назад
Старый сервиз в новом амплуа: кормушка для птиц (ФОТО)
1 мин на прочтение5 часов назад