Глобальне потепління загрожує отруєнням вод Арктики ртуттю
Вчені припускають, що джерелом цієї ртуті служать атмосферні опади.
Екологи виявили, що через швидке танення південно-західній частині льодового щита Гренландії в Атлантичний океан потрапила значна кількість токсичних сполук ртуті. Про результати дослідження американських вчених повідомляє інформаційне агентство ТАСС з посиланням на публікацію в журналі Nature Geoscience.
Близько десяти років тому екологи виявили у вічній мерзлоті Сибіру і приполярних областей Північної Америки велику кількість сполук ртуті. В останні роки мерзлота стала танути, в результаті чого ці токсичні речовини стали потрапляти в місцеві річки.
Вчені припускають, що джерелом цієї ртуті служать атмосферні опади, які переносять в собі відходи промислового виробництва і газоподібні викиди вулканів. Через це концентрація ртуті в водах північних річок влітку збільшується приблизно в два-три рази, що становить серйозну загрозу для місцевої фауни і людей.
Екологи з Університету штату Флорида встановили, що ще більш істотним і небезпечним джерелом ртуті для екосистем Заполяр'я є багаторічні льоди Арктики. Такий висновок дослідники зробили, вивчаючи, як танення льодовиків і потрапляння великих кількостей талої води в Північну Атлантику впливало на баланс поживних речовин в океанічних екосистемах.
Вчені звернули увагу, що ртуті в зразках води було близько 150 нг / л. Це від 50 до 150 разів вище норми і в десятки разів більше, ніж у воді північних річок Євразії. Особливо багато токсичних сполук ртуті (більше ніж в 2 тис. разів вище норми) виявилося в так званій "льодовиковому борошні" - найдрібніших частинках пилу, які надають талої води льодовиків перламутровий колір.
З'ясувавши це, дослідники виміряли концентрацію сполук ртуті в фьордах на південному заході Гренландії. Виявилося, що прискорене танення льодовиків острова значно збільшило концентрацію ртуті в океанічній воді. Поки екологи не можуть точно сказати, чи потрапляє вона в організм місцевого планктону і риби і як далеко цей витік поширюються по товщі північної частини Атлантики.
Фахівці сподіваються, що подальші спостереження допоможуть отримати відповіді на всі ці питання, а також зрозуміти, як так багато сполук ртуті накопичилося в товщі льодовиків Гренландії. Дізнатися механізм її накопичення вкрай важливо, щоб зрозуміти, чи будуть ці токсичні викиди рости в майбутньому.
До слова, у Парижі продемонстрували одяг, який поглинає CO2.