День протизаплідних засобів: що радить гінеколог

3 мин на прочтение18 Августа 2021, 10:02

І чи такі страшні гормональні препарати, як їх малюють.

18 серпня відзначається День протизаплідних засобів.

Лікар-гінеколог Оксана Кравчук розповідає про таблетовані протизаплідні засоби, а саме про КОК (комбіновані оральні контрацептиви).

Вона говорить, що з ними пов'язано дуже багато міфів, і більшість жінок їх боїться, але насправді ситуація зовсім не така страшна.

КОК — це препарати, до складу яких входять два гормони (естроген і синтетичний прогестерон).

Які ж механізми дії КОК?

  1. Блокування овуляції — враховуючи те, що вони містять у своєму складі два гормони, які ніби імітують наявність їх у крові, то відбувається гальмування синтезу ФСГ (фолікулостимулюючого гормону) і ЛГ (лютеїнізуючого гормону) гіпофізом, що своєю чергою блокує овуляцію, тобто не відбувається вихід яйцеклітини з фолікула.
  2. Зміна властивостей цервікального слизу — він стає менш проникливим для сперматозоїдів.
  3. Створюють умови, щоб не відбувалась імплантація (прикріплення плідного яйця до стінки матки).
  4. Впливають на війки слизової оболонки маткових труб, таким чином сперматозоїдам стає важче рухатись до яйцеклітини.

«Так багато різних ефектів, скажете ви. Так, справді, КОКи є високоефективними контрацептивами і захищають від небажаної вагітності за правильного застосування на 99 %», — запевняє Оксана Кравчук.

Проте лікар застерігає: цей засіб не для всіх. Існують абсолютні протипоказання до використання КОК:

«Але навіть, якщо ви не знайшли у себе жодного із перерахованих вище станів, не потрібно самостійно йти в аптеку та купувати КОК, ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно проконсультуватися з лікарем», — підкреслює Оксана Кравчук.

Звісно, як і кожен препарат, КОК має побічні ефекти. Про них Оксана Кравчук розповіла GreenPost.

Лікар говорить, що під час вживання комбінованих оральних контрацептивів можуть виникнути деякі побічні ефекти, які загалом зникають через 2–3 місяці від початку вживання. До них належать: головний біль, здуття живота, нудота, набряк і чутливість молочних залоз, поява мажучих кров'янистих виділень зі статевих шляхів у середині циклу, також деякі жінки можуть помічати зміну настрою та зниження статевого потягу.

«Загалом ці явища можуть не виникнути взагалі і це також норма, але якщо такі симптоми не зникають через 5-6 місяців від початку вживання, то потрібно проконсультуватися з лікарем. А набір ваги на КОКах не було підтверджено дослідженнями, отже, це є міфом чистої води», — запевняє Оксана Кравчук.

Нагадаємо також про «червоний день календаря»: гінеколог розповідає про норми менструальних виділень.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: