Догори
Дати відгук

Зменшити викиди парникових газів: що передбачає механізм регулювання викидів вуглецю на кордоні (СВАМ)

Подібний механізм уже застосовується до виробників країн — членів ЄС.

3 хв на прочитання20 Липня 2021, 12:15
Зменшити викиди парникових газів Зменшити викиди парникових газів
Поділитись:

14 липня сталася непересічна подія: ЄС нарешті опублікував проєкт Регламенту, який встановлює порядок адміністрування СВАМ — механізм регулювання викидів вуглецю на кордоні (англ. сarbon border adjustment mechanism, СВАМ). Забігаючи наперед, слід зазначити, що проєкт СВАМ не є фінальним. Його розглядатимуть ще Європейський парламент і Рада Європейського Союзу.  

Про те, що очікує на український експорт найближчим часом, ідеться в матеріалі «Української правди». 

СВАМ покликаний глобально зменшити викиди парникових газів, що виділяються внаслідок виробництва товарів у третіх країнах, оскільки в разі застосування СВАМ експортери будуть заохочені до декарбонізації, впровадження новітніх технологій, чим у результаті мають зменшити екологічні ризики, пов’язані з викидами вуглецю.

Простими словами, виробництво конкретних видів товарів супроводжується викидами парникових газів, ці викиди фактично включаються до складової конкретного товару (embedded emissions), та кожний такий товар містить якусь кількість тонн CO2. Саме до таких товарів і застосовуватиметься СВАМ під час імпорту з метою заохочення більш екологічного виробництва за межами ЄС.

Подібний механізм вже застосовується до виробників країн — членів ЄС, яким видаються дозволи в межах Системи торгівлі викидами Європейського Союзу (ETS).

Перший етап впровадження СВАМ планується вже з 1 січня 2023 року. Він триватиме до кінця 2025 року.

Що передбачає механізм відповідно до проєкту Регламенту:

  1. СВАМ-сертифікат — сертифікат в електронному форматі, що відповідатиме одній тонні викидів, яка входить до складу продукції.
  2. На сьогодні  проєкт Регламенту не містить чітко встановленої вартості одного сертифікату СВАМ. Ціни на сертифікати СВАМ будуть опубліковані на сайті Європейської Комісії. Для інформації наразі на аукціонах ціни на дозволи ETS становлять 52 євро/т CO2.
  3. Національні реєстри будуть створені в кожній державі — члені ЄС уповноваженим національним органом, який здійснюватиме авторизацію декларантів (імпортерів) за їхнім місцем реєстрації та продаж сертифікатів СВАМ.
  4. Чинний проєкт СВАМ передбачає можливість зменшення ціни на СВАМ-сертифікати, якщо у країні походження сплачується вуглецеве мито.
  5. Протягом перехідного періоду декларанти будуть зобов’язані подавати щоквартальну інформацію (так званий СВАМ report) щодо загальної кількості включених прямих та непрямих викидів до кожного з видів товарів, які підпадають під регулювання СВАМ, а також інформацію щодо сплаченого вуглецевого мита у країні походження (якщо таке стягується).
  6. Після перехідного періоду (з 1 січня 2026 року) імпорт продукції буде можливий лише авторизованими декларантами, які декларуватимуть імпорт щороку до 31 травня.
  7. Початково СВАМ поширюється на цемент, електроенергію, добрива (включаючи аміак, азотні та комплексні добрива), продукцію із заліза, сталі та алюмінію. Проєкт передбачає подальше розширення переліку продукції, до якої буде застосуватися СВАМ після перехідного періоду за результатами оцінки ефективності механізму в 2026 році.

До слова, київська влада не може відповісти, що відбувається з будівництвом ТРЦ біля метро «Лісова» (ФОТО, ВІДЕО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.