Земельна реформа в призведе до опустелювання в Україні — вчені

3 хв на прочитання13 Травня 2021, 17:33
фото: agro-yug.com.ua

Науковці стурбовані, що закон про ринок землі протирічить принципам збалансованого розвитку

Прийнятий законопроект про ринок землі  № 2194 спрощує продаж, оренду та зміну цільового призначення не лише орних земель, але й степів, луків та самосійних лісів, що призведе до збільшення розорюваності земель в Україні. Також – до зростання викидів парникових газів,  деградації біорізноманіття та знеліснення. Врешті – до масштабного опустелювання. Про це ідеться у відкритому зверненні вчених до президента України Володимира Зеленського.

«Верховна Рада України 28.04.2021 р. прийняла в повторному другому читанні Проект Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 2194 від 01.10.2019 р. Ми прекрасно розуміємо актуальність цього законопроекту, як інструменту реалізації земельної реформи, але категорично не згодні з позицією авторів цього законопроекту, які проігнорували зауваження до цього законопроекту від природоохоронної громадськості, і народних депутатів Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування», - ідеться у зверненні».

Далі зазначається, що природоохоронна громадськість, Комітет ВР екологічної політики, Міністерство захисту довкілля неодноразово просили не поспішати з передачею степів, луків та самосійних лісів до складу територіальних громад, оскільки ці землі мають статус земель сільськогосподарського призначення (пасовища, сіножаті) і очевидною є загроза перетворення цих природних територій на орні землі з комерційною метою. 

«Дані національного кадастру викидів парникових газів свідчать, що саме викиди від розорювання нових територій під час ведення сільського господарства є найбільш стрімко зростаючими джерелами викидів парникових газів у атмосферу в Україні протягом останніх років. У 2018 році вперше за часи незалежності України викиди від розорювання перевищили показники поглинання вуглецю лісами і ця тенденція з кожним роком лише посилюється!» - наголосили науковці.

Вчені зазначили, що основною причиною цього є надзвичайно високий рівень розорюваності території України.

«Згідно даних Світового Банку орні землі складають 56.8% території України, що є третім показником в світі. Великий рівень розораності веде до ерозії ґрунтів, зникненню річок і в Україні є головним фактором змін клімату та опустелювання. В п.2.1 та 2.2 Розширеного п’ятирічного звіту про опустелювання та деградацію земель за 2012 р. зазначається, що «Наявна інформація з якісного обліку земельних угідь свідчить, що ситуація з використанням земель в Україні на сьогодні близька до критичної. Загальна площа сільськогосподарських угідь, які зазнають впливу однієї лише водної ерозії, складає 10,6 млн. га орних земель (32 % від їх загальної площі)», - наголосили науковці.

 

Нормативно-правово документи, виконання яких ставить під сумнів реалізація закону про ринок землі № 2194:

Нагадаємо, що експерти назвали реальну ціну української землі. 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: