- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Збір дикорослих грибів, ягід та лікарських рослин у лісі: що варто знати перед початком сезону
Збір дикорослих грибів, ягід та лікарських рослин у лісі: що варто знати перед початком сезону
Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісового квитка.

Наближається літо, а разом із ним — період активного збору дикорослих грибів та ягід.
Під час збирання цих дарів природи необхідно пам’ятати про правила побічного лісокористування. Для власних потреб збирати гриби, ягоди чи лікарські рослини дозволено безкоштовно, проте для промислової заготівлі необхідно отримати спеціальний дозвільний документ — лісовий квиток.
Згідно з Порядком заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України, до побічних лісових користувань належать:
• заготівля (збирання) дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин;
• заготівля деревних соків;
• розміщення пасік;
• заготівля сіна і випасання худоби;
• збирання лісової підстилки;
• заготівля очерету.
Відповідно до статті 66 Лісового кодексу України «Загальне використання лісових ресурсів», громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також — за згодою власника — в лісах приватної власності вільно перебувати та безоплатно, без отримання спеціального дозволу, збирати для власного споживання дикорослі трав’яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо — крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Під час здійснення загального використання лісових ресурсів громадяни зобов’язані:
• дотримуватись вимог пожежної безпеки в лісах;
• користуватися лісовими ресурсами у спосіб і в обсягах, що не завдають шкоди їхньому відтворенню;
• не погіршувати санітарного стану лісів.
Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісового квитка із зазначенням обсягів, строків і місць збору та потребує сплати рентної плати.
За збір ягід і грибів з метою отримання прибутку від їх реалізації без спеціального дозволу передбачено відповідальність згідно зі ст. 70 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) — штраф:
• на посадових осіб: від 51 до 119 грн;
• на громадян: від 17 до 51 грн.
Крім того, за реалізацію лікарської та технічної сировини дикорослих рослин юридичними або фізичними особами без відповідного дозволу передбачено відповідальність за ст. 88-1 КУпАП (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу). Матеріали за такими фактами передаються до суду.
Також нагадуємо: заборонено збирати лісові ягоди спеціальними знаряддями (так званими "гребінками"), оскільки вони пошкоджують рослини. Кущі підсихають, а здатності відновити пошкоджене коріння у природних умовах немає — відтак ягідники зникають.
Окрему небезпеку для здоров’я становить збір чорниць у районах, найбільш забруднених радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Це стосується як тих, хто збирає ягоди, так і споживачів. Тому, купуючи ягоду, важливо перевіряти наявність документа про проходження радіологічного контролю.
Лісовий квиток — єдиний дозвільний документ в Україні, що надає право на промислову заготівлю дикорослих грибів, ягід і лікарської сировини в лісах. Форма та порядок його видачі визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761.
Для отримання лісового квитка заготівельники звертаються до місцевого лісового господарства.
Більше новин читайте на GreenPost.







