Зведення з фронту давно потіснили новини про коронавірус, а проте за останній тиждень (29 вересня — 12 жовтня) в Україні зареєстровано 47 265 нові випадки захворювання на COVID-19. І ніхто не знає, скільки випадків не потрапило до статистики через неможливість отримати медичну допомогу. Що українцям слід знати про «повернення» коронавірусу? Про це GreenPost розповіла лікар Марія Вороненко.
— Отже, коронавірус повернувся. У чому його цьогорічна сезонна особливість?
— Зараз клініка дуже прихована. Найчастіше можна побачити нежить, болі в горлі. Дуже часто спостерігається загострення хронічних захворювань, а саме наростання серцевої недостатності, підвищення рівня глюкози при діабеті, тромбофлебіти, загострення гастриту, ацетонемія у дітей. Досить багато спостерігалось ішемічних інсультів у пацієнтів 50+.
Тому пневмонія зараз зустрічається менше, ніж було.
— Чи правда, що лікарняні по коронавірусу дають тільки на 5 днів, без «припуску» на тяжкий перебіг хвороби?
— Лікарняний видається спочатку на 5 днів, але згодом можна його продовжити. Все залежить від загального стану.
— До 24 лютого людям із симптомами ГРВІ відразу робили тест на COVID-19. Який алгоритм дій тепер? Наприклад, якщо у дитини заболіло горло або зник нюх.
— Зараз зазвичай теж роблять експрес-тест на ковід, якщо в дитини наявні ознаки ГРВІ, а саме: кашель, лихоманка, болі в горлі.
Скажу навіть більше, що зараз не потрібно робити ПЛР, аби підтвердити COVID-19. Достатньо зробити експрес-тест та зачекати на результат 3-5 хв.
Алгоритм залишається попередній. МОЗ чітко пояснює критерії госпіталізації: сатурація менше 92 %, рентгенологічно підтверджена пневмонія, супутні важкі хронічні захворювання.
— У МОЗ уже видали оновлені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19. Що би Ви хотіли до цього додати? Особливо щодо вакцинації дітей від 5 років.
— Цілком довіряю рекомендаціям, оскільки вони ґрунтуються на досвіді багатьох країн.
Цілком правильно написано в рекомендаціях, що потрібно робити другу бустерну дозу та вакцинувати дітей.
Там чітко прописано часові рамки й особливості:
Друга бустерна доза дозволяється всім повнолітнім з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої бустерної дози.
Окрім того, затверджено нові схеми вакцинації відповідно до рекомендації WHO, EMA та ECDC, Національної технічної групи експертів з питань імунізації.
Основне: інактивовану вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин.
Тобто якщо людина отримала базовий курс вакциною Comirnaty, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac. Ці схеми вакцинації, окрім того що безпечні, ще й захищають від госпіталізації та ризиків смерті внаслідок коронавірусної хвороби.
Остання важлива зміна – дозвіл вакцинації дітей віком 5-11 років проти COVID-19. Щеплення здійснюватимуть вакциною Comirnaty (Pfizer). Для дітей віком 5-11 років обов’язковою є інформована згода батьків або опікунів. Йдеться про форму N063-2/о — відповідно до статті 43 «Основ законодавства про охорону здоров’я». Раніше в Україні була дозволена вакцинація дітей віком від 12 років.
Також ми розповідали про особливості дитячої аптечки: чому «дорослі» ліки не підійдуть.