Навесні так хочеться побалувати себе сонячними ваннами, але водночас навіть весняне сонце аж ніяк не безпечне, особливо для ніжної та тонкої шкіри обличчя. Агресивна дія ультрафіолету на втомлену від зимових місяців шкіру провокує появу зморшок, робить її сухою та зневодненою, провокує появу пігментних плям. Саме тому навесні косметологи радять використовувати спеціальні доглядові косметичні засоби, наприклад, крем із SPF-фактором.
Чому не варто нехтувати таким захистом не лише влітку, а й із першими весняними променями, інформаційному порталу «Здорові люди» пояснила лікар-косметолог, дерматовенеролог Юлія Баранова.
УФ-випромінювання не залежить від температури, погоди чи пори року. Нетривалий вплив ультрафіолету корисний для здоров'я, адже з його допомогою виробляється вітамін D. Однак тривале перебування під сонячними променями загрожує опіками, появою пігментації, фотостарінням шкіри, ослабленням імунітету, збільшенням ризику розвитку раку шкіри. До речі, фотостаріння і так зване справжнє старіння — не одне й те саме. І з проявами фотостаріння боротися набагато складніше.
Ще одним негативним наслідком впливу ультрафіолету можуть стати фотодерматити (запальна реакція шкіри з утворенням висипу, пухирів). Причиною такої чутливості до сонячного світла можуть бути деякі косметичні процедури чи прийом певних лікарських засобів (сульфаніламідів, тетрациклінів, протизаплідних таблеток), у складі яких містяться речовини, що підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету (фотосенсибілізатори).
Існує три типи УФ-променів:
UVA-промені провокують раннє старіння шкіри, появу зморшок. Вони проникають у глибокі шари шкіри, порушують сполучну тканину, що призводить до втрати еластичності. UVB-промені стимулюють почервоніння, пігментацію й опіки, а також зростання клітин епідермісу, сприяючи потовщенню шкіри.
Сонцезахисний крем (Санскрін) — засіб, який захищає від шкідливого впливу сонячного випромінювання на шкіру. Після абревіатури SPF завжди йде цифра, яка означає час безпечного перебування під сонцем. Це означає, якщо на тубі косметичного засобу стоїть індекс SPF-15, то час безпечного перебування на сонці становить 150 хвилин (середній час, який людина може без шкоди для здоров'я перебувати під сонячним промінням без захисту — не більше 10 хвилин).
У регулярний денний догляд вводити сонцезахисні засоби можна вже після 25 років, причому фактор захисту повинен бути не менше 30. Крім того, не варто нехтувати подібними засобами людям зі світлою шкірою, причому що вона світліша, то вищим має бути фактор SPF.
Крем із SPF (не менше 50) обов'язково слід використовувати під час або після курсу хімічних пілінгів (поверхневих і серединних), лазерного шліфування, інших відлущувальних процедур. Окрім того, наносити такі косметичні засоби рекомендується під час лікування гіперпігментації шкіри чи прийому препаратів, у складі яких є вітамін А (нерідко вони призначаються при дерматологічних захворюваннях шкіри, у тому числі акне і розацеа). Річ у тім, що вітамін А підвищує чутливість шкіри до дії сонця.
Слід пам'ятати, що декоративна косметика не зменшує та не збільшує SPF-фактор крему, а індекси різних косметичних засобів, нанесених на шкіру, не підсумовуються.
Сьогодні в асортименті представлена досить широка лінійка доглядової косметики та декоративних косметичних засобів із SPF. Однак при використанні є невеликий нюанс. Навіть якщо ви наносите денний крем SPF-15 та пудру SPF-10, значення індексів не підсумовується. Завжди працює засіб із найбільшим значенням SPF-фактору.
Якщо ви регулярно використовуєте декоративну косметику з SPF-фактором, відмовлятися від денного крему з такою дією не варто.
Тільки тонального крему чи пудри для повноцінного захисту від сонця недостатньо. Крім того, оскільки декоративна косметика не передбачає нанесення товстого шару, на шкіру потрапляє невелика кількість засобу. І замість заявленого виробником SPF-30 можна отримати 10.
Всі засоби, що мають сонцезахисний фактор, треба оновлювати, адже їхня дія не нескінченна. Але наносити денний крем із SPF, наприклад, кожні 2-3 години досить проблематично. У цьому плюс використання декоративної косметики. Обновивши макіяж, ви тим самим додасте трохи захисту від сонця. Найчастіше виникає дискомфорт при використанні засобів із SPF-фактором: шкіра швидко жирніє, і макіяж скочується. У такому разі варто вибирати засоби з меншим вмістом діоксиду титану та серії для жирної та проблемної шкіри. Зазвичай у назві міститься слово «матуючий».
Також ми розповідали, що не всі сонцезахисні креми однаково потрібні: як вибрати засіб із SPF за фототипом.