Головний спеціаліст Управління моніторингу та вдосконалення закупівель ДК «Укроборонпром» Володимир Даценко навів у своєму життєписі в Фейсбук тези австрійського військового аналітика Тома Купера на опис української артилерії.
Аналітик нагадав, що до 2014 року українська армія перебувала в жалюгідному стані після років недостатнього фінансування, і її довелося поспіхом відновлювати до того моменту, коли Міністерство оборони було готове прийняти підтримку різних патріотичних об’єднань. Один з них, «Aрмія SOS» , поцікавився потребами військових і протягом кількох місяців розробив «Кропиву» — програму для розвідки карт, що працює на Android. Ця програма дозволяє людині з терміналом (зазвичай планшетом) легко позначати позицію противника. Потім програмне забезпечення передає індикацію сусіднім артилерійським установкам, дозволяючи координувати їхній вогонь, що призводить до синхронного вогню по одній і тій же цілі з кількох окремих позицій.
«Кропива» функціонує, іншими словами, як форма Uber для артилерії та дозволила різко збільшити час її реакції, одночасно зменшуючи її вразливість. Середній час, необхідний для розгортання батареї гаубиці, зменшено в 5 разів — до трьох хвилин; час, необхідний для ураження незапланованої цілі — в 3 рази, до однієї хвилини; а час, необхідний для відкриття контрбатарейного вогню, поділено на 10, до 30 секунд. Одним словом, і в поєднанні із систематичним використанням дронів для корекції вогню, «Кропива» на порядок підвищила ефективність української артилерії, виконуючи роль помножувача сили», — розповідає Том Купер.
Аналітик зазначає, що відтоді програму було додатково доопрацьовано завдяки співпраці між користувачами та розробниками, а гнучкість та універсальність системи з часом зростали. Тепер її можна використовувати і для завдань з розмінування. Завдяки такому гнучкому підходу, використанню асоціацій чи невеликих компаній та великої кількості місцевих ІТ-спеціалістів українці змогли швидко та за дуже низькою вартістю розробити систему. Вона також вважається кращою за ті, що використовуються в збройних силах США сьогодні, завдяки своїй гнучкості, в той час як інші західні армії все ще можуть тільки мріяти про такі можливості, говорить американець.
«Західні аналітики стверджують, що за своєю простотою, оперативністю й ефективністю українська артилерія одна з кращих в світі. Ідеться не про саму зброю, а про спосіб її використання. Тут важливу роль відіграє швидкість комунікації та широке використання дронів і коптерів не тільки розвідкою, а й артилерією для корегування вогню. Ну і використання Starlink для передачі даних теж допомагає. Тоді як інші армії часто покладаються на дані розвідки і складні системи передачі даних, які мають затримку в часі, що впливає на точність і ефективність», — зазначає Володимир Даценко.
Він вважає, що передача Україні більш сучасних і далекобійних гаубиць лише підвищить ефективність роботи української артилерії.
Окрім цього, ми писали, що «банди бомжів-алкоголіків-кримінальників» компетентніші за середньостатистичні артелі ЗС РФ: розповідь бойовика «ЛНР».