Загибель риби, зіпсутий відпочинок, зупинка енергоблоків АЕС — у всьому винні медузи. Експерт пояснив, чому їх так багато
Причиною величезного скупчення медуз на Азовському узбережжі називають екологічні проблеми. Що відбувається насправді? Українські дослідники екології моря називають дві причини збільшення популяції медуз. Про це пише депутат Київської міської ради VIII скликання Костянтин Яловий.
По-перше, через потепління води багато медуз змогли пережити останню зиму. Враховуючи, що клімат й надалі буде теплішати, можна чекати, що кількість медуз лише продовжить зростати.
Друга причина – підвищення солоності води. Через забруднення та неефективне господарювання річки, які впадають в Азовське море, мілішають та висихають. Зменшення притоку прісної води за останні роки збільшило солоність Азовського моря з 10-12 до 14 проміле. Вода стає подібною до чорноморської, тому з Чорного моря почали мігрувати великі медузи — корнерот і аурелія. Поява нових видів загрожує екосистемі Азовського моря, адже медузи знищують велику частину кормової бази місцевих риб.
На думку експертів, наступні роки кількість медуз не зменшиться. Але питання Азовським морем не обмежується. Так, у липні спостерігали навалу велетенських медуз біля південного узбережжя Криму. Зі схожою проблемою зіштовхуються і в багатьох інших країнах. До того ж різке збільшення популяції медуз за останні роки досягло рівня всесвітнього екологічного лиха.
Так, на загибель сотень тисяч риб, уражених тропічними медузами, скаржаться лососеві ферми в Ірландії. Желеподібні істоти часто викликають перебої у роботі розташованих на узбережжі електростанцій Ізраїлю, США, Японії та інших країн. Також цього року медузи спричинили аварійну зупинку двох енергоблоків АЕС у Південній Кореї.
Глобальне потепління світового океану значно розширило придатні для медуз ареали. Іншим фактором є надмірний вилов риби: знищення багатьох видів морських хижаків надало медузам безперешкодний доступ до величезної кормової бази. Екоактивісти та вчені наголошують, що велика кількість медуз свідчить про порушення екологічної рівноваги та загрожує подальшою деградацією морських екосистем.
Тож цьогорічна навала медуз в Україні — лише частина великої світової проблеми. Вирішувати її можливо у комплексі з усіма іншими заходами проти кліматичних змін.
Нагадаємо, що найбільша чисельність медуз на Азові була у 1978 році — приблизно 7 млрд штук.