Завдяки програмі закупівель ліків ми донедавна мали непогане забезпечення лікарськими засобами, але вони вже закінчуються.
Про це у своєму виступі на форумі «Програма медичних гарантій: шість місяців» заявила співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк.
За словами Романюк, за бюджет 2019 року вдалося на 100% покрити потребу в номенклатурі препаратів, потрібних для лікування онкозахворювань, і ще залишилося кошти, які з початку року досі не використані. Вікторія виступає за те, щоб цю суму – 26 млн доларів – використати за призначенням. Але частину цих грошей уже забрали на COVID-19 – на 2,5 млн доларів закупили засоби індивідуального захисту. Ще частину «відщипнули» на вакцини для профілактики грипу.
«Куди заберуть інші гроші – ми не знаємо, проте ми їх забрати не дамо. Ці гроші мають бути використані на пацієнтів. Тому що поза номенклатурним списком є ще дуже багато препаратів, яких потребують пацієнти. У нас дуже вузький номенклатурний список, його потрібно розширювати. Цього ніхто не робить, хоча гроші на це є. Коли Степанов лише обійняв свою посаду, він почав робити аудити, перевірки, звинувачував міжнародні організації, що у них борги. Оці борги – це гроші, які залишилися на рахунках організації, яка закупляла ліки за бюджет 2019 року. Вони не використані досі. З них частинками і забирають», – сказала активістка у своєму коментарі GreenPost.
Вікторія Романюк нагадує, як торік восени активістам вдалося добитися збільшення бюджету на ліки для онкохворих до майже 1,8 млрд грн. Але це зовсім не означає фактичної наявності 1,8 млрд грн на ліки для онкохворих.
«Потреби були зібрані на початку року, але закупівлі почалися лише в кінці липня. Тому, звісно, гроші знову не буде освоєно. І замість того, аби додати в номенклатурний список ефективні препарати, які можуть лікувати, гроші лишаться в бюджеті або будуть перерозподілені на інші програми.
Нагадаємо, ми розповідали про акцію під МОЗ «Міністерство лікування асфальтом» (фото, відео).