Догори
Дати відгук

«Міністерство лікування асфальтом». Акція під МОЗ (фото, відео)

Учасники акції вимагали відставки Міністра охорони здоров'я. Але цим їхні вимоги не обмежувалися

5 хв на прочитання30 Жовтня 2020, 20:12
Поділитись:

30 жовтня активісти привезли під Міністерство охорони здоров’я асфальт. Зробити цю своєрідну інсталяцію їх спонукало перекидання на будівництво доріг коштів, які мали піти на закупівлю препаратів. Хоча ситуація з закупівлею ліків дуже важка.

Репортаж GreenPost з акції «Міністерство лікування асфальтом».

Чому тут і сьогодні

Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України», говорить, що у пацієнтів уже просто урвався терпець після того, як, проваливши закупівлі ліків, Уряд ухвалив рішення перенаправити неосвоєні кошти на будівництво доріг.

«Думаю, незабаром по ідеальних дорогах просто їздитимуть катафалки, тому що люди без ліків довго не проживуть»,
– говорить Інна Іваненко.

Вона пояснює, що ідеться про важких хворих. Закупівлі ліків цього року за 38 державними програмами почалися з більш ніж піврічною затримкою.

На акцію, за її словами, прийшли пацієнти, в яких уже немає ліків.

Асфальт носити є кому

Хоча учасників акції було не набагато більше, ніж представників ЗМІ, організатори вважають акцію успішною. Прийшли під стіни МОЗ і деякі пацієнти.

Онкохвора тернополянка Наталя лікується в Києві, тому що в рідному місті більше нема такої можливості – зникли кошти з обласного бюджету.

Жінка нагадує: щодня 250 українців помирають від онкозахворювань.

«Забрали гроші з царини, яка відповідає за діагностику. А це в цьому ланцюжку найслабше місце: якби була в нас діагностика на високому рівні, була б набагато більша можливість одужати й лікуватись ефективно (на перших стадіях 95% – це повне одужання). Але, на жаль, нам треба асфальт», – констатує Наталя.

Киянка Валерія Рачинська розповідає, що у неї тітка померла від онкозахворювання, і цьому передували два роки дорогої діагностики й лікування за рахунок сім’ї.

«Люди квартири продають, витрачають останні гроші, влазять у борги, в кредити, щоб урятувати життя своїх близьких»,
– нагадує жінка.

Валерія обурена тим, що гроші, які під тиском пацієнтських організацій таки виділили на закупівлю ліків для онкохворих, підуть на прокладання асфальту.

«Уже добилася пацієнтська спільнота того, щоб ці гроші було виділено. Але ми не можемо їх витратити, тому що МОЗ на цих закупівлях не може вкрасти. Бо ДП "Медичні закупівлі" – дуже чесні й принципові люди, вони не дають вкрасти. Тому МОЗ переказує ці гроші в державний фонд, із якого вкрасти можна. Це якась бандитська оборудка», – вважає Валерія Рачинська.

Киянка нагадує: йдеться не про гроші МОЗ («це не гроші тих людей, які приймають ці дивні рішення»), а про наші гроші. Адже ми всі платимо податки.

Відставки замало

Учасники акції вважають відставку Степанова необхідною, але недостатньою.

Інна Іваненко переконана, що саме міністр несе відповідальність як людина, яка керує всіма процесами в МОЗ. Активістка розповідає, що до Центру протидії корупції напередодні було подано заяву про злочин – службову недбалість Максима Степанова.

«Він ініціював постанову Кабміну про те, щоб забрати закупівлі під свій контроль. Він не зміг організувати закупівлі без корупції за бюджет 2020 року, проте прекрасно провернув схему, як під себе підбити всі закупівлі ліків, як можна формувати технічні завдання самостійно, без усяких там новостворених ДП, щоб його ніхто не контролював», – упевнена Інна Іваненко.


Ніна Резніченко, співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку», вважає, що якщо профільне міністерство не освоїло гроші, виділені на охорону здоров’я, то має не намагатися замилити всім очі або перекласти відповідальність, а озвучити свою неспроможність і знайти компетентних людей, які зможуть вирішити ситуацію.

«Ці троє (міністрів – ред.), які були за останній рік, були нездатні. Ні, місце не прокляте – із Супрун було все нормально. Після того міністрів почали вибирати не для того, щоб пацієнтам було добре, не для того, щоб реформувати систему охорони здоров’я, а для того, щоб дерибанити гроші», – говорить активістка.

Інша співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк нагадує, як торік восени вдалося добитися збільшення бюджету на ліки для онкохворих до майже 1,8 млрд грн. Але це не зовсім перемога.

«По факту ми не будемо мати 1,8 млрд на ліки. Потреби були зібрані на початку року, але закупівлі почалися лише в кінці липня. Тому, звісно, гроші знову не буде освоєно. І замість того, аби додати в номенклатурний список ефективні препарати, які можуть лікувати, гроші лишаться в бюджеті або будуть перерозподілені на інші програми.

У нас є ковідний фонд, у якому 66 млрд грн. З цього фонду роблять дороги, а з програми закупівлі ліків для онкохворих забирають гроші на COVID-19. Це нормально?»
– запитує Вікторія Романюк.

«Нам ще знімуть патріотичні серіали. Будемо сидіти на гарній дорозі й дивитися серіал. "Сватів" у нас президент дуже любить», – іронізує Олена Вишинська, родичка онкохворої.

Що далі?

Зрозуміло, що акція «Міністерство лікування асфальтом» не спонукала нікого в МОЗ не те що подати у відставку, а й вийти до протестувальників. Але…

«Ми не можемо не боротися за свої права», – говорить Ніна Резніченко. Вона вважає, що громадські організації мають продовжити тиск на МОЗ, адже люди з тяжкими захворюваннями борються за своє життя щодня.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Кисневі концентратори та пульсоксиметри: яка їх необхідність в домашній аптечці
3 хв на прочитання54 хвилини тому
Англійці придумали шалену спа-процедуру у гарячому вині з корицею
1 хв на прочитаннягодина тому
Комаровський перерахував дурні народні поради лікування COVIDу
1 хв на прочитаннягодина тому
Президент Туркменістану спалив у печі велику партію наркотиків (відео)
1 хв на прочитання2 години тому
Лайфхак: як у домашніх умовах перевірити, наскільки адекватно працює ваш пульсоксиметр
1 хв на прочитання2 години тому
Стрес «вмикає» ракові клітини, навіть якщо онкологію вилікували: дослідження
1 хв на прочитання3 години тому
Життя без болю в спині: сучасні методи лікування вертебрології
2 хв на прочитання4 години тому
Пульмонолог розповіла про що свідчать "зелені соплі й червоне горло"
1 хв на прочитання4 години тому