Країни ЄС мають намір за наступні 30 років стати вуглецево-нейтральними, тобто виробляти стільки ж або менше парникових газів, ніж поглинає природа і промисловість на їх території. Часу залишилося не так багато, тому спеціалізовані органи послідовно оцінюють екологічність всіх видів енергетики. Останніми в цьому списку опинилися АЕС. Фахівці Об'єднаного дослідницького центру (JRC) підготували детальний звіт. Об'ємний документ (PDF) доступний на офіційному сайті Єврокомісії вже кілька тижнів, але це не фінальна версія, а «витік». Але незалежно від статусу документа, він виглядає неймовірно цікаво і пізнавально. Повідомляє портал World Nuclear News.
Обробивши кілька сотень наукових досліджень, звітів експертів, публікацій в галузевих журналах і інших первинних джерел, співробітники JRC зробили кілька вражаючих висновків. В першу чергу, за загальним рівнем впливу на навколишнє середовище, атомна енергетика не гірша за "зелені" джерела енергії, а саме: гідроелектростанції, вітряки й сонячні панелі.
На думку дослідників, на сучасному технологічному рівні атомні електростанції або вже створені досить екологічними, або можуть бути легко і порівняно дешево модернізовані, щоб шкода для довкілля стала мінімальна. У звіті JRC міститься всього дві аспекти, на які необхідно обов'язково звернути увагу при плануванні будівництва й експлуатації АЕС.
По-перше, це теплове забруднення водойм. Його потрібно особливо пильно відстежувати, розраховувати систему охолодження при будівництві так, щоб знизити температуру води, що скидається і зобов'язати електростанцію не виходити за строго позначені рамки. А по-друге, нормативні документи. Так, атомна енергетика чи не найбільша «зарегульована» галузь у світі, але все ж в ці регламенти потрібно додати пов'язані з екологією пункти.
У звіті міститься багато цікавих порівнянь, які затятим противникам АЕС і захисникам екології можуть здорово зіпсувати настрій. Наприклад, у ядерних реакторів третього покоління ймовірність заподіяння шкоди людям в результаті аварії в перерахунку на вироблену кількість електрики нижче, навіть ніж у сонячних панелей. Ризик серйозних подій, в тому числі радіаційних інцидентів, незначний і з кожним роком знижується.
Нарешті, навіть без перспективних технологій повного перероблювання відходів поточні найбільш поширені методи — поховання на спеціальних полігонах, — відповідають всім вимогам екологічної безпеки. У найближчому майбутньому їх будуть ховати так, як і надмірний вуглекислий газ: на велику глибину у тверді породи. А цей спосіб на основі безлічі досліджень визнаний надійним і безпечним в масштабах тисячоліть.
Нагадаємо, Рада відмовилася повертати українцям пільгову ціну на електрику.