Європа ризикує зіткнутися з дефіцитом радіоактивних фармацевтичних препаратів, якщо не вирішить проблему залежності від сировини з Росії та США та не підвищить ефективність транскордонних перевезень. Про це говорять експерти Європейського агентства з лікарських засобів (EMA). Фахівці наголошують, що збільшення виробництва радіофармацевтичних препаратів саме собою не забезпечить постачання Європи потрібними ліками, розповідає Euronews.
Радіоактивні фармацевтичні препарати містять радіоактивні ізотопи, необхідні для діагностики та лікування низки захворювань, головним чином злоякісних пухлин.
Виробництво та транспортування радіофармпрепаратів суворо регулюються законами й нормами. EMA попереджає, що наявний в ЄС ланцюжок поставок не тільки обмежений виробничими потужностями, а й утруднений через правила транспортування. Особливо Європейське агентство з лікарських засобів турбує сильна залежність ЄС від третіх країн щодо ключових сировинних матеріалів.
Велике занепокоєння фахівців викликає залежність ЄС від високооб'ємного низькозбагаченого урану (HALEU) — палива, що використовується в реакторах для виробництва медичних ізотопів. Наразі Росія є єдиним комерційним постачальником, здатним постачати HALEU у великих обсягах через свою державну компанію «ТЕНЕКС». У жовтні 2023 року США, які поки що не є великим постачальником, почали виробляти HALEU всередині країни. Французька компанія Orano, що займається виробництвом ядерного палива, вивчає можливість будівництва в США підприємства зі збагачення урану, щоби знизити залежність Вашингтона від російського імпорту. EMA рекомендує розвивати потенціал збагачення урану HALEU на базі ЄС та інвестувати у довгострокові рішення.
Агентство ЄС також підтримує ініціативи, спрямовані на збільшення внутрішнього виробництва медичних радіонуклідів, що є частиною плану ЄС боротьби з раком.
Країнам ЄС рекомендується скласти карту всіх ланцюжків постачання радіофармацевтичних препаратів — від пошуку сировини до кінцевої поставки — та вивчати національні стратегії, узгоджені з ширшою системою ЄС.
Рекомендації EMA з'явилися у зв'язку з тим, що ЄС проводить переоцінку стратегічної цінності медичних радіоізотопів, визнаючи їхню важливість не лише для громадської охорони здоров'я, а й для геополітичної стійкості та суверенітету в галузі охорони здоров'я.
Хоча розширення виробництва залишається важливим завданням, EMA підкреслює, що вирішення транспортних проблем є не менш важливим. Агентство вказує на невідповідність нормативних вимог у різних країнах-членах і застарілу інфраструктуру як на основні перешкоди для ефективної доставки продукції. Транспортування радіофармацевтичних препаратів вимагає використання спеціальних контейнерів, координації дій, суворого дотримання термінів і цілої низки національних нормативних актів. Усі ці фактори можуть затримувати доставку чутливих до часу і препаратів, що рятують життя.
Як рішення EMA називає загальноєвропейські стандарти сертифікації транспортних контейнерів і взаємне визнання сертифікатів країнами-членами. За словами експертів, однією з проблем, що насуваються, є заборона ЄС на використання свинцю в транспортних контейнерах. Свинець становить значний ризик для довкілля та здоров'я людей. Проте EMA наголошує, що Єврокомісія має розглянути потенційні проблеми та наслідки для сектора у разі заборони свинцю.
Більше новин читайте на GreenPost.