Кожна людина, яка живе в Україні, щоденно чує сирени, постійно зіштовхується з наслідками війни, не може бути впевненою, що завтра буде нормальний день. Неможливість розслабитися, вдихнути поступово перетворюється на хронічну втому, яка разом зі стресовими подіями призводять до емоційного вигорання. Про це розповідає лікар-психіатр Світлана Нетрусова.
Вона пояснює, що фізичне, мотиваційне, емоційне виснаження, що властиві зараз багатьом, у сукупності і називають емоційним вигоранням.
«Подібний стан насправді має захисну функцію, бо надмірні негативні переживання є дуже болісними для нашої психіки. Вона ніби віддаляється від нестерпних емоцій та "вмикає" апатію. Відключення таких сильних відчуттів зі знаком "-" покликані зберегти цілісність нашої психіки», — говорить психіатр.
У емоційного виснаження є основні прояви:
Ви швидко стаєте роздратованим.
Ви дратуєтесь через будь-які дрібниці.
Будь-яка діяльність дає не впевненість, а навпаки, привід для самокритики.
Ви часто метушитесь, поспішаєте, забагато турбуєтесь, відчуваєте неспокій.
Ви не можете заснути, хоча відчуваєте втому, а апетит змінюється. Іноді ви готові з'їсти слона, а іноді шматок до горла не лізе.
Ви не можете впоратись із тим, що раніше легко давалося та не викликало труднощів.
Якщо у вас є прояви емоційного виснаження, вам треба працювати з психотерапевтом чи з психологом, наголошує лікар. У випадку ігнорування проблеми вона зростатиме — й тоді вже доведеться шукати психіатра, бо лікуванням тривожних розладів займається саме він.
«Зараз кожному з нас варто пам'ятати, що попіклуватися про нас найкраще можемо тільки ми самі. Здоров’я — це основа нашого життя, тому, якщо виникають питання, звертайтеся до фахівців, не відкладайте "на потім", доки проблему ще можна подолати "маленькими силами"», — закликає Світлана Нетрусова.