«Якби кава справді вбивала, її би не пили»: лікар розповідає, як пити каву з користю для здоров’я

3 хв на прочитання14 Червня 2021, 07:11

Усе дуже індивідуально, є лише кілька загальних рекомендацій

Лікар-нутриціолог Анна Мельник розповіла GreenPost про те, як зробити вживання кави корисним для здоров’я. Адже вона має цілу низку переваг.

«Коли стали відомі вперше напої чай і кава, вирішили провести експеримент: узяли двох засуджених до смерті в’язнів, і один щодня пив чай, а другий каву, і лікар спостерігав за ними. Вгадайте, хто помер першим? Звичайно, лікар!

Якби кава справді вбивала людей, її би не пили. Вона поліпшує настрій, підвищує тонус, бадьорить – просто "все є ліки і все є отрута, залежить від дози", тому просто потрібно підібрати індивідуальне дозування.

 

Звісно, 5-7 чашок кави на день це для будь-кого забагато. Якщо ви побачили, що після третьої чашки руки затремтіли або серцебиття посилилося з значить, ця чашка була зайва», — говорить Анна Мельник.

Лікар нагадує, що хтось навіть при тиску 140 може випити три чашки кави й почуватися чудово, а у когось і від однієї чашки може стрибнути тиск.

«Потрібно розуміти, що кава діє індивідуально. Я не можу дати чітку рекомендацію "всім потрібно одну чашку кави о 9:00 ранку" або "чотири чашки кави, тільки бажано до 18.00, бо все-таки це стимулятор, можна не заснути". Люди, які п'ють багато кави постійно, багато чашок на день, настільки привчають свій організм до кофеїну, що той перестає на нього реагувати — часто людина може о 23 випити чергову чашечку кави і піти спати. Саме для неї це вже не стимулятор, тіло не реагує. А у когось після двох чашок кави (припустимо, друга о 16-17) буде перезбудження, і людина не зможе заснути до другої години ночі. Тому потрібно розуміти вашу індивідуальну реакцію організму на каву», — говорить Анна Мельник.

Нутриціолог наголошує, що є лише кілька загальних рекомендацій.

Раніше ми розповідали, для кого кава смертельно небезпечна.

Також ми писали, що вживання кофеїну перед фізичним навантаженням допомагає спалювати жир — дієтологи.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: