Імбир - вирощується великими площами в тропічних районах Індії, Ямайки, Китаю, Південної Америки, Індонезії, де жаркий і вологий клімат. Суцвіття імбиру являє собою великий колос, а кореневище - клубневидну форму біло-жовтого кольору та пекуче і гостре на смак.
Споживають у сирому вигляді, сушать, консервують, зацукровують, виготовляють імбирне пиво, варення, соуси та використовують як пряність.
Корінь імбиру є одним з найстаріших лікарських продуктів. Багато досліджень довели, що він може впоратися з різними небезпечними хворобами.
Клінічний огляд, продемонстрував докази лікувальних властивостей імбиру, які можуть бути корисні при різних запаленнях, наприклад, артриті. Користь продукту пояснюється містяться в ньому антиоксидантами.
Корінь імбиру також ефективний при лікуванні раку, в тому числі раку шлунково-кишкового тракту. Експериментальні дослідження показали, що імбир і його активні компоненти, включаючи 6-гінгерол і 6-шогаол, мають протиракові властивості, йдеться в дослідженні, опублікованому на сайті Національного центру біотехнологічної інформації США.
Імбир знижує рівень холестерину, тим самим допомагаючи зменшити ризик серцево-судинних захворювань і діабету. У дослідженні взяли участь 70 осіб. Їх розділили на групи-одна приймала імбир протягом 12 тижнів, а інша-ні.
Результати показали, що у групи, яка приймала імбир, знизився рівень холестерину і тригліцеридів. Також у них знизився рівень цукру в крові. Дослідники прийшли до висновку, що імбир покращує чутливість до інсуліну і його можна розглядати як ефективний засіб для запобігання ускладнень діабету.
Крім цього, корінь імбиру полегшує нудоту, пов’язану з вагітністю, хіміотерапією і деякими хірургічними операціями. Також його використовують для лікування: