15 березня у ВР прийняли закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану (№7160). Телеграм-канал Медичне право України роз’яснює, що цей закон закріплює на весь час дії воєнного стану на законодавчому рівні наступне.
- Умова про випробування при прийнятті на роботу може бути встановлена для будь-якої категорії працівників.
- Роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (винятки - робота розташована в іншій місцевості, де тривають активні бойові дії, або протипоказана працівникові за станом здоров'я).
- Правило про двомісячний строк попередження працівника про заміну істотних умов праці не застосовується.
- Працівники можуть розривати трудовий договір за власною ініціативою без дотримання двотижневого строку попередження (за умови, що підприємство розташоване в районах, де проходять активні бойові дії, та є загроза для життя і здоров'я працівника; винятки - примусове залучення до суспільно-корисних робіт та залучення до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури).
- Роботодавець може звільняти працівників за власною ініціативою:
- Роботодавець може надавати працівнику за його зверненням відпустку без збереження заробітної плати.
Дозволяється відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (окрім пов'язаних із реалізацією права на материнство), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.
- Час початку та закінчення щоденної роботи, а також кількість днів (5-6) на тиждень – визначатиметься роботодавцем.
До того ж тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин, але тривалість робочого часу при цьому не може перевищувати 60 годин на тиждень.
- Організація кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів здійснюється на розсуд роботодавця.
- Щодо оплати праці - визначається, що роботодавець повинен вжити всіх необхідних заходів для своєчасного забезпечення нею працівника.
Однак строк її виплати може бути відтермінований через бойові дії до моменту відновлення діяльності підприємства.
- Дозволяється залучати до роботи у нічний час. Без крайньої необхідності не залучатимуться вагітні, жінки з дітьми до 1 року та інваліди.
- Дозволяється застосування праці жінок (з урахуванням виключного переліку) на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також підземних роботах.
Закон набирає чинності з дня наступного за днем опублікування, діє протягом воєнного стану та втрачає чинність із моменту припинення та скасування воєнного стану.
Також ми наводили чотири умови вилучення авто для воєнних потреб.