Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров'я, розповідає, що коли ми говоримо про «хвороби цивілізації», то згадуємо надлишок високалорійної їжі, хронічний стрес, гіподинамію, але забуваємо про світло.
«Жителі міст дуже мало проводять часу на вулиці з різних причин: залякані демонізацією сонця, брудним повітрям, небезпечним міським середовищем», — говорить лікар.
Він нагадує, що сонячне світло благотворно впливає на підтримку ваги: знижує апетит, підвищує чутливість до інсуліну, знижує ризик багатьох захворювань. Механізми цього можуть бути найрізноманітніші — починаючи від підвищення вироблення серотоніну та дофаміну (згадаймо осінню нудьгу), що знижує гедоністичне переїдання через дію проопіомеланокортину.
«Проопіомеланокортин — це не просто довге слово, а такий хитрий прогормон, який нарізається для отримання з нього ендорфінів, меланокортини — меланоцитстимулюючого гормону (накопичення меланоцитів у шкірі для захисту від ультрафіолету), а заодно і ліпотропіну й адренокортикотропного гормону. Меланоцитстимулюючий гормон не тільки робить вашу шкіру темнішою, а й знижує кількість їжі, що з'їдається. Мутації в рецепторі меланокортини MC4R — найбільш поширена причина генетичного важкого ожиріння, зазвичай із раннього віку», — розпвідає Андрій Біловешкін.
Але найцікавіше, говорить лікар, — це безпосереднє виявлення в жирових клітинах світлочутливих білків опсинів. Виявляється, наші адипоцити підшкірного жиру можуть через меланопсиновий рецептор вловлювати світло й реагувати на нього. Що більше світла — то менше жиру і краще метаболічне здоров'я.
Виходячи з вищепереліченого, Андрій Біловешкін радить «виходити з кімнати, але не робити помилки» — уникати фотостаріння шкіри (захищати шкіру, уникати небезпечних годин і високого UV).
«Дуже корисне саме ранкове світло, щонайменше 20 хвилин. І пам'ятайте правило 1000 годин — саме стільки вам потрібно провести поза приміщенням за рік як мінімум. Якщо сонця немає зовсім — є лампи фототерапії», — рекомендує лікар.
Також ми писали про п’ять простих порад для довголіття.