Як припинити істерику, «загасити» агресію та вивести людину зі ступору
Не намагайтеся її заспокоїти – хай виплачеться й виговориться.
Ми живемо у нових страшних реаліях. Як допомогти ближньому опанувати себе у критичних, екстремальних ситуаціях? Як заспокоїти? Міністерство охорони здоров’я України ділиться рекомендаціями.
Страх
Потримайте людину за зап’ястя, аби ваш спокій передався їй. Це – сигнал, що вона не одна і що хтось її підтримує.
Дихайте глибоко й рівно. Просіть, щоб людина дихала з вами у тому ж ритмі.
Якщо бачите, що вона хоче виговоритись, не переривайте. Уважно вислухайте, виявляючи зацікавленість, співчуття та розуміння.
Зауважили, що якісь м’язи тіла напружені? Легко їх помасажуйте.
Ступор
Ступор проявляється різким загальмуванням або відсутністю довільних рухів та мови, відсутністю реакції на зовнішні подразники, таких, як шум чи світло, застиганням у певній позі чи повним знерухомленням.
Як діяти, якщо бачите, що людина впала у ступор?
Підійдіть до неї та візьміть за руку. Попросіть йти слідом за вами. Використовуйте фрази на кшталт «Тобі не можна тут залишатися» або «Тобі потрібна допомога».
Зігніть людині пальці на обох руках і притисніть їх до основи долоні.
Людина, яка перебуває у ступорі, може чути й бачити. Тому те, що може викликати у неї сильні емоції, озвучуйте тихо, повільно, чітко і бажано на вухо.
Плач
Перше: не залишайте людину наодинці. Друге: встановіть із нею фізичний контакт (погладьте по голові або візьміть за руку). Так ви дасте їй зрозуміти, що вона не одна, що ви – поряд.
Покажіть, що ви активно її слухаєте: періодично кажіть «так», кивайте головою, висловлюйте свої почуття та озвучуйте ті почуття, які переживає зараз ця людина.
Не намагайтеся її заспокоїти – хай виплачеться й виговориться.
Істерика
Людина – в істериці, якщо вона є надмірно збудженою, виконує багато рухів, її мова – емоційно насичена, швидка, якщо вона кричить та/або ридає.
Як допомогти?
Попросіть «глядачів» вийти або відвернутися. Створіть спокійну, довірливу атмосферу. Далі (якщо бачите, що для вас це безпечно) зробіть щось таке, що може сильно здивувати людину. Наприклад, гучно поплескайте у долоні.
Говоріть впевненим тоном, але короткими фразами.
Коли істерика закінчиться, людина відчує втому, втрату сил. Покладіть її спати.
Нервове тремтіння
Якщо людина потрапила в екстремальну ситуацію, у неї може з’явитися неконтрольоване тремтіння. Припинити цю реакцію за власним бажанням людина не може.
Що робити?
Візьміть людину за плечі і сильно, різко потрясіть протягом 10-15 секунд. Продовжуйте розмовляти з нею, бо вона може подумати, що ви на неї напали і хочете якось зашкодити.
Не обіймайте людину і не притискайте до себе, не вкривайте, не заспокоюйте і не говоріть, щоб вона взяла себе у руки.
Агресія
Зведіть до мінімуму кількість людей довкола, після цього дозвольте їй дати волю своїм емоціям.
Доручіть якусь роботу. Бажано – важку фізичну.
Будьте доброзичливими. Можете виконати якусь смішну дію або просто пожартувати, щоб розрядити обстановку.