Перелом — ушкодження кістки з порушенням її цілісності. Управління охорони здоров'я Миколаївської ОДА розповідає про цей вид травми та першу допомогу, яку слід надати в таких випадках.
Травматичні переломи розділяють на відкриті (є ушкодження шкіри в зоні перелому) і закриті (шкірний покрив не порушений). При відкритому переломі травма не викликає сумнівів. Закритий перелом не такий очевидний, особливо якщо він неповний, коли порушується частина поперечника кістки, частіше у вигляді тріщини.
Для всіх переломів характерні:
- різкий біль при будь-яких рухах і навантаженнях;
- зміні положення і форми кінцівки, її вкорочення;
- порушення функцій кінцівки (неможливість звичних дій або ненормальна рухливість);
- набряклість і синець у зоні перелому.
Телеграм-канал Human Anatomy розповідає, що біль може бути нестерпним, а може бути цілком помірним. Хоча б тому, що це суб'єктивне враження і серед людей є дуже витривалі та терплячі.
Крім того, біль не обов'язково локалізується в місці перелому, тому що уламки кістки ушкоджують сусідні тканини і неприємні відчуття можуть поширитися на велику площу.
Тож орієнтуватися за рівнем болю і тим більше чекати появи синця не варто, травма — це привід звернутися до лікаря.
Надання першої допомоги при переломах кінцівок багато в чому визначає результат травми: швидкість загоєння, попередження ряду ускладнень (кровотеча, зміщення відламків, шок) і переслідує три мети:
1) створення нерухомості кісток в області перелому (що попереджає зміщення відламків і ушкодження їх краями судин, нервів і м'язів);
2) профілактику шоку;
3) швидку доставку потерпілого до медичної установи.
Що робити при закритому переломі? Забезпечте нерухомість пошкодженої кінцівки, наприклад, покладіть її на подушку. На передбачувану зону перелому прикладіть щось холодне. Потерпілому можна дати випити знеболювальний засіб. Якщо потрібно його самостійно транспортувати, варто накласти шину з будь-яких підручних матеріалів: дошки, палиці, парасольки. Будь-які два тверді предмети прикладають до кінцівки з протилежних сторін поверх одягу та надійно, АЛЕ НЕ ТУГО (щоб не порушувати кровообіг) фіксують бинтом або іншими відповідними підручними матеріалами: пояс, ремінь, стрічка, мотузок. Фіксувати потрібно два суглоби — вище і нижче місця перелому. Наприклад, при переломі гомілки фіксуються гомілковостопний і колінний суглоби, а при переломі стегна — всі суглоби ноги. Якщо напохваті зовсім нічого не виявилось, пошкоджену кінцівку слід фіксувати до здорової (руку — до тулуба, ногу — до другої ноги).
А що робити при відкритому переломі? Якщо кровотеча незначна, то досить накласти пов’язку, що давить. При сильній кровотечі накладаємо джгут, не забуваючи відзначити час його накладення. Якщо час транспортування займає більше 1,5-2 год, то кожні 30 хв джгут необхідно послабляти на 3-5 хв. Шкіру навколо рани варто обробити антисептичним засобом. У разі його відсутності рану потрібно закрити бавовняною тканиною. Тепер слід накласти шину, так само як і в разі закритого перелому, але уникаючи місця, де виступають назовні кісткові уламки.
Також ми розповідали, що робити, щоби суглоби були, як новенькі: прості поради.