Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Астро
  • Вирівнювання 7 планет і приголомшливе сяйво Венери: ТОП астрономічних подій лютого

Вирівнювання 7 планет і приголомшливе сяйво Венери: ТОП астрономічних подій лютого

Не лише для астрогурманів.

8 хв на прочитання31 Січня 2025, 23:50
ТОП астрономічних подій лютого. Інфографіка: Universe Space Tech ТОП астрономічних подій лютого. Інфографіка: Universe Space Tech
Поділитись:

На відміну від січня, лютий не буде аж таким багатим на астрономічні події. Але, безумовно, увагу любителів зоряного неба приверне Вечірня Зірка — Венера, що в цьому місяці досягне найбільшої яскравості.

Розпочнеться останній місяць зими з дуже естетичної тісної конфігурації, що включатиме видимі неозброєним оком Місяць, Венеру та Сатурн, а також Нептун, для спостережень якого знадобиться телескоп. Іще одна цікава подія відбудеться наприкінці лютого: усі 7 планет, для спостерігача із Землі, опиняться по один бік від Сонця — на вечірньому небі. Хоча спостерігати деякі з них буде надзвичайно складно. Про це розповідає universemagazine.com.

Вирівнювання 7 планет і приголомшливе сяйво Венери. ТОП астрономічних подій лютого. Інфографіка: Universe Space Tech

Перелік подій

  • 1 лютого — на вечірньому небі Сатурн, молодий Місяць (12 %), Венера та Нептун у тісному розташуванні.
  • 4 лютого — Венера досягає найвищої точки на небі.
  • 6 лютого — Місяць проходить через скупчення Плеяди. У нас в цей час вони опиняться під горизонтом; вечори 5 та 6 лютого виявляться однаково сприятливими для спостереження сполучення.
  • 7 лютого — Місяць (69 %) у сполученні з Юпітером (-2,5m), найближче один до одного вони опиняться о 05:29, коли обидва тіла перебуватимуть під горизонтом. Тому найкращим часом для спостережень буде вечір і перша половина ночі 6 лютого.
  • 8 лютого — транзит тіні Титана по диску Сатурна. Транзит розпочинається о 16:37 (за Києвом), коли Сонце ще над горизонтом, і триває до 22:22, коли планета вже опуститься за обрій. Через малу висоту спостерігати подію буде вкрай важко.
  • 9 лютого — сполучення Місяця (92 %) з Марсом (-0,8m), Місяць опиниться лише у 0,4° від Червоної планети о 21:40 за Києвом.
  • 12 лютого — місячна повня, точний час 15:53 за Києвом.
  • 16 лютого — Венера досягає найбільшої яскравості у -4,6m.
  • 24 лютого — транзит тіні Титана по диску Сатурна триватиме з 15:44 до 21:44 (за Києвом). Спостереження дуже суттєво ускладнені.
  • Останній тиждень лютого на вечірньому небі перебуватимуть усі 7 планет. Однак деякі з них опиняться занадто низько над горизонтом, аби їх спостерігати.
  • 28 лютого — молодик, точний час 02:45 за Києвом.

Детальний огляд найцікавіших подій

1 лютого: молодий Місяць, Венера, Сатурн і Нептун. Найкращий час для спостереження цієї конфігурації — приблизно о 18:00, але він залежить від вашого географічного положення. Для спостережень необхідно обрати майданчик із відкритим заходом і південним заходом. Першими ви побачите Венеру та Місяць як найяскравіші об’єкти групи. У телескоп можна буде роздивитись і Сатурн, але для неозброєного ока він може виявитися ще занадто слабким — варто трохи почекати. Проте у міру настання темряви Сатурн буде опускатися все нижче — ловіть момент! Щодо Нептуна — тут вам точно знадобиться бінокль або телескоп, і ця планета краще спостерігається на темному небі, коли Сонце опиниться принаймні у 18° під горизонтом. 

9 лютого: Місяць поруч із Марсом. Оскільки Місяць і всі планети ніколи не відходять далеко від екліптики (лінії, вздовж якої небом рухається Сонце для земного спостерігача), то впродовж кожного циклу наш природний супутник опиняється по черзі біля кожної планети, а то й кількох одночасно (як 1 лютого). Та щоразу умови спостереження такого сполучення виявляються різними.

9 лютого будуть якраз дуже сприятливі умови для спостережень — і для України, й для всієї Європи. О 21:40 за Києвом Марс і Місяць опиняться у 0,4° один від одного, відтак їх можна буде вмістити в одне поле зору бінокля чи малого телескопа і, звісно ж, спостерігати без оптичних приладів.

Лютий 2025 рік Астрономія Сонце Місяць Венера Сатурн Нептун
Сполучення Місяця з Марсом 13 січня 2025 року. Фото: Daian Gan

16 лютого: Венера досягає максимальної яскравості. 10 січня Венера опинилась у найбільшій східній елонгації і безперервно наближається до нас. Якщо подивитися на Венеру в телескоп на початку лютого, то вона виглядатиме як крихітний Місяць, освітлений на 37 %. Одночасно відбуваються два процеси: зменшується видима із Землі освітлена Сонцем площа планети (що має вести до зменшення яскравості) та зменшується відстань до неї (а це зумовлює збільшення блиску). Який із двох процесів «виграє»? До 16 лютого вагомішою буде відстань — Венера продовжує збільшувати яскравість, радуючи нас своїм виглядом на вечірньому небі. Після цієї дати, за рахунок зменшення фази, планета буде потроху тьмянішати, а з середини березня зникне з поля зору, розтанувши у сонячних променях.

Лютий 2025 рік Астрономія Сонце Місяць Венера Сатурн Нептун
Зміна кутових розмірів та фази Венери у минулу східну елонгацію — в 2023 році. Фото: Xinran Li

Кінець лютого — примарний шанс побачити всі планети. У деяких джерелах 28 лютого вказується як день, коли всі 7 планет можна буде побачити за один вечір. Формально всі планети справді опиняться на вечірньому небі. Проте легкодоступними будуть лише Венера, Юпітер і Марс. На майданчику з відкритим заходом низько над горизонтом можна буде ще угледіти Меркурій. Сатурн розтане у вечірній зорі, а в Нептуна є всі шанси залишитися непоміченим навіть для тих, хто озброїться телескопом. Ці три планети скриються за обрієм невдовзі після Сонця. Спостереження Урана поспіху не потребують, і можна дочекатися темнішого часу доби.

Прив’язка до 28 лютого залишається настільки ж незрозумілою, як і «парад планет» 21 січня. Скоріш за все, дата пов’язана з появою молодого Місяця на вечірньому небі. Та якщо ви справді хочете випробувати свою майстерність спостерігача, радимо зробити першу спробу 24–25 лютого й розпочати з Меркурія та Сатурна, просуваючись із заходу на схід. Звісно, повністю відкритий захід і наявність телескопа є передумовами успіху, але планети на заході залишаються надзвичайно складними для спостережень.

28 лютого: найкращий час для спостережень слабких об’єктів неба. Цього разу, поки Місяць перебуває у фазі молодика, можна приділити увагу різноманітним кратним зорям, доступним для невеличких телескопів. Найпростішими в цьому сенсі є Міцар і Алькор у ручці Ковша — примітного астеризму Великої Ведмедиці. Неозброєним оком навіть у місті можна побачити ці зорі. А телескоп дозволить розрізнити два окремих компоненти Міцара — Міцар А та Міцар В. Насправді ж кожна з них теж є подвійною, хоча в любительський телескоп це побачити неможливо. Має супутник і Алькор. Таким чином, Міцар-Алькор — система із 6 зір.

Наступною гарною ціллю може стати одна з найяскравіших зір у Близнюках — Кастор. Вважається, що саме ця зоря була першою відкритою подвійною. Неозброєним оком ми бачимо лише одне джерело світла, але телескоп покаже вам, що там дві зорі, дещо різні за яскравістю та кольором: Кастор А та В. Поруч із ними ви знайдете третю, значно слабшу зорю — Кастор С. Примітно те, що кожна з цього тріо є подвійною, відтак знову маємо 6-кратну систему.

Ще одна зоря, на яку варто глянути в телескоп — це Рігель, відома також як β Оріона — одна з найяскравіших зір цього насиченого сузір’я. В телескоп можна побачити, що поруч із цією блакитною зорею є ще одна — значно менш яскрава. Наразі вважається, що фізично ці дві зорі не пов’язані, але спостереження з потужними інструментами дозволили вченим зробити висновок, що Рігель складається з 4 зір.

Справжні астрогурмани можуть пошукати білий карлик, що є супутником Сіріуса. Зоря доволі слабка, і поруч із яскравим Сіріусом її доволі важко помітити. Компоненти пари рухаються еліптичними орбітами, то наближаючись, то віддаляючись, і саме зараз доволі сприятливий час для спостережень.

Хоча, звісно, такі популярні в аматорів астрономії об’єкти, як Галактика Андромеди (M31) із супутниками, Туманність Оріона (М42), Галактика Боде (M81), розсіяні скупчення M41, M35, M36, M37, M38 та багато інших, залишаються доступними впродовж ночі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото з відкритих джерел
Незвичайна клумба-метелик: як зробити власноруч (ФОТО)
2 хв на прочитаннягодина тому
Зображення згенеровано ШІ
Вражає людей, тварин і навіть рослини: аспергільоз — що це за хвороба та чому вона небезпечна?
2 хв на прочитання2 години тому
Крижана печера Катла на льодовику Мюрдальс'єкюдль, Ісландія, 28 травня 2024 року. Фото: shutterstock.com
В Ісландії можна побувати в печерах усередині льодовиків — ось як виглядає ця тисячолітня, але мінлива краса
3 хв на прочитанняВчора
Зображення з відкритих джерел
Польські психологи з'ясували, яка риса точно відлякає більшість романтичних партнерів
1 хв на прочитанняВчора
Зовсім не схоже на присоску: науковці нарешті дізналися, як саламандри контролюють свої клейкі лапки
3 хв на прочитанняВчора
Звинуватили в отруєнні 3 млн людей: ЄСПЛ дав Італії два роки на розв’язання проблеми токсичних звалищ біля Неаполя
1 хв на прочитанняВчора
Нові температурні рекорди, загадковий туман і похолодання: вибрики погоди в кінці тижня
2 хв на прочитанняВчора
Новозеландську гору визнали особою: ось як вона скористається новими правами
4 хв на прочитанняВчора