Використання лайки прискорює процес реабілітації, розповідає фізичний терапевт Денис Нагорний.
Він нагадує, що нецензурна лайка зʼявилася відразу, як люди почали говорити. Деякі науковці навіть припускають, що всі сучасні мови розвинулися з примітивних мовних висловлювань, які можна порівняти з лайкою.
Лайка складає в середньому 0,5 % словникового запасу, який ми регулярно використовуємо протягом дня, і створює ефект, який не спостерігається в жодних інших формах використання мови. Посил, який вкладається в ці слова, зазвичай виходить за межі їхнього семантичного значення.
Зараз немає конкретної позиції щодо використання цих слів медичними працівниками. Але задокументовано, що вони можуть мати як позитивний, так і негативний вплив. Це сильно залежить від контексту використання.
Є дослідження, які оцінювали вплив лайки саме на ефект реабілітації.
Покращення результатів реабілітації пацієнта при її використанні відбувається за рахунок:
⁃ підвищення порогу фізичного болю;
⁃ короткотривалого збільшення фізичної сили;
⁃ зменшення соціального болю;
⁃ покращення терапевтичного альянсу.
Повторення лайливого слова, поки ваша рука занурена в крижану воду, дозволить вам витримати холод у середньому на 40 секунд довше, ніж повторення нелайливого слова. Так само під час неприємної вправи чи розтяжки.
Також лайка асоціюється із більшою чесністю людини.
Фізичний терапевт наголошує, що на занятті матюки не мають використовуватися щодо когось конкретного — адже це образливо. Доречніше їх застосовувати як інструмент опису емоцій. І не занадто часто — адже це зменшує їх корисні ефекти.
Він пояснює, які пацієнти, швидше за все, отримають користь від використання нецензурної лайки:
«Нецензурна лайка є занадто складною річчю, щоб судити її однобоко. Навіть лінгвісти визнають, що ці слова є «зарядженими», в тому числі через їх заборону та напівлегальний статус. Тому при виконанні вони надають певну «перчинку» моменту. І саме через це їх часте використання нівелює даний ефект. Вони є абсолютно недопустимими в офіційному спілкуванні і часто недоречними в спілкуванні публічному. Але в особистій розмові з однолітками можуть описати відтінки емоцій так, що інакшим способом це було б просто неможливо», — говорить Денис Нагорний.
Також ми розповідали, що лайка під час війни корисна — науковці.