Серпень — зазвичай кавуновий місяць. Незважаючи на те, що перші кавуни з'явилися у продажу вже на початку липня, справжні гурмани воліють дочекатися кінця літа, вважаючи, що в цей час імовірність купити недостиглий товар нижча.
Проте зараз неможливо буквально кроку ступити, щоб не натрапити на смугасту королеву ягід. Нею завалено прилавки великих супермаркетів і дрібних магазинчиків крокової доступності, нею торгують на ринках і ярмарках, з машин і «з землі», влаштовуючи баштанні розвали на узбіччях жвавих трас. Але достаток — не гарантія придатного продукту.
Як правильно вибирати кавун, щоб не купити кота в мішку? Чи варто спокушатися на пропозицію торговців скуштувати ягоду на смак до купівлі? Який товар краще оминути? Все про кавуни знає експерт інформаційного порталу «Здорові люди», завідувач відділення гігієни харчування Юрій Гузік.
Кавун на 90 % складається з води — і це, безперечно, його головна перевага.
Практично повна відсутність жирів і, як наслідок, низька калорійність (всього 27-38 ккал за 100 г) роблять його унікальним дієтичним продуктом. Кавун ідеальний щодо розвантажувальних днів, з його основі розроблені звані кавунові дієти.
На цьому переваги смугастої ягоди не закінчуються.
М'якуш кавуна — джерело клітковини, легкозасвоюваних натуральних цукрів, органічних кислот і пектину. Але мало хто знає, що у складі кавуна міститься також амінокислота цитрулін. Ця речовина винятково корисна для чоловічого здоров'я, оскільки благотворно впливає на потенцію та стимулює виробництво сперматозоїдів.
Кавун багатий вітамінами А, Е і С, які мають потужну антиоксидантну дію, стимулюють захисні сили організму і перешкоджають процесам старіння. 100 г кавунової м'якоті достатньо, щоб на 10 % задовольнити добову потребу людини в аскорбіновій кислоті (вітамін С). Вітаміни В-комплексу (тіамін, рибофлавін, піридоксин, а також нікотинова, пантотенова та фолієва кислоти) незамінні для здоров'я нервової системи та налагодженої роботи обмінних процесів. Доведено також, що вживання кавуна покращує стан людини, яка страждає на артеріальну гіпертензію й атонію кишківника.
Високим вмістом макро- та мікроелементів (залізо, калій, магній, фосфор, натрій, кальцій, цинк, марганець, фтор, мідь і селен) зумовлена користь кавуна практично для всіх органів та систем організму.
Завдяки нутрієнтному складу кавун корисний при недокрів'ї, захворюваннях серця та судин, печінки та нирок. Регулярне вживання допомагає вивести зайву рідину з організму та зберегти кислотно-лужну рівновагу.
Проте за всіх незаперечних переваг кавуна в деяких випадках він може принести більше шкоди, ніж користі.
Наприклад, потужний сечогінний ефект, яким володіє смугаста ягода, зовсім не те, що потрібно людям із сечокам'яною хворобою та простатитом.
Також при будь-яких порушеннях із боку шлунково-кишкового тракту (наприклад, діареї) вживання кавуна може посилити ситуацію.
Не варто форсувати події та пригощати ягодою маленьких дітей до 3 років (деякі дієтологи радять і зовсім дочекатися 5-річного віку). Якщо спокуса все-таки велика, дитині можна запропонувати не більше 150 г кавуна (і то це стосується лише природного дозрівання, що достиг у період липня — серпні).
Через те, що кавун практично повністю складається з води та цукрів, у ньому легко накопичуються токсини та нітрати. Кавунова м'якоть — ідеальне живильне середовище для розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Так що «штучні» та заражені кавуни не тільки швидко псуються, але ще багаторазово збільшують ризик харчового отруєння і можуть довести людину до лікарняного ліжка.
Щоб уникнути неприємних наслідків для здоров'я, важливо не помилитися у виборі при купівлі кавуна. До речі, далеко не всі правила, якими керується прискіпливий покупець, справді гарантують якість та безпеку товару. Наприклад, немає особливого сенсу надрізати кавун та оцінювати стиглість по м'якоті. Зовнішні ознаки скажуть вам значно більше.
Вибрати якісний кавун — півсправи. Важливо, щоб він був безпечним. Аби вберегти себе від кишкових розладів та отруєння, достатньо дотримуватись елементарних правил.
Також ми розповідали, як вибрати «правильний» кавун і скільки його можна з’їсти за раз: радить лікар.