Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Вуглецевий щит ЄС: український бізнес готується до нової ери експорту

Вуглецевий щит ЄС: український бізнес готується до нової ери експорту

Розгляд законопроектів щодо екоподатку на біопаливо може стати ключем до збереження конкурентоздатності українських виробників на ринку Європейського Союзу.

3 хв на прочитання3 години тому
Зелений курс ЄС: як Україна захищатиме свій бізнес від вуглецевого податку? Зелений курс ЄС: як Україна захищатиме свій бізнес від вуглецевого податку?
Поділитись:

Європейський Союз, в рамках своєї стратегії "Зелений курс", вже давно використовує екологічні ініціативи не лише для захисту довкілля, але й для підтримки власних виробників. Одним із ключових інструментів є звільнення від податку на викиди CO₂ при використанні біомаси, що стимулює перехід на відновлювані джерела енергії.

Наразі в Україні на розгляді перебувають два важливі законопроекти (№9596 та №9597), які також передбачають звільнення підприємств від екологічного податку за викиди CO₂ при використанні біопалива. Асоціація професіоналів довкілля PAEW підтримує ці ініціативи, вважаючи їх важливим кроком для забезпечення конкурентоздатності українських виробників на ринку ЄС.

Проте, як зазначають експерти, існують певні розбіжності між цими законопроектами та чинними європейськими та українськими нормами. Зокрема, європейське законодавство вже передбачає нульовий коефіцієнт викидів для біомаси незалежно від того, чи використовується вона як єдиний вид палива, чи у суміші. Це стимулює більш активний перехід підприємств на відновлювані джерела енергії.

Ситуацію ускладнює те, що ЄС вже з жовтня 2023 року запровадив так званий "податок на вуглець" (СВАМ) – механізм прикордонного вуглецевого коригування. Цей механізм передбачає додаткові платежі для товарів, що ввозяться з країн, де викиди CO₂ оподатковуються за нижчими ставками, ніж у ЄС. Якщо Україна не зможе створити аналогічні сприятливі умови для свого бізнесу, вітчизняні товари ризикують втратити свою конкурентоздатність на європейському ринку.

В Асоціації професіоналів довкілля PAEW, підтримуючи в цілому законопроекти №9596 та №9597, звертають увагу на їхню неповну відповідність європейському законодавству, включаючи Директиву ЄС про встановлення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів та Директиву про стимулювання використання енергії з відновлювальних джерел (RED II). Ці документи чітко визначають нульовий рівень викидів для біомаси без поділу на її часткове чи повне використання.

З метою гармонізації українського законодавства з європейськими нормами, забезпечення конкурентоздатності вітчизняних виробників та стимулювання переходу на відновлювані джерела енергії, PAEW вже звернулася до Уряду з низкою пропозицій. Зокрема, пропонується внести зміни до Податкового кодексу та Закону України "Про альтернативні види палива", чітко визначивши поняття біомаси для цілей оподаткування екологічним податком та створивши реєстр установок, що використовують біопаливо, яке відповідає критеріям сталості згідно з Директивою RED II.

В Асоціації наголошують, що застосування нульової ставки податку для викидів CO₂ від спалювання біомаси має стосуватися незалежно від її частки у паливі, при цьому викиди від викопної фракції палива повинні оподатковуватися в повному обсязі. Такий підхід дозволить стимулювати навіть частковий перехід на біопаливо, що є важливим кроком для малого бізнесу. Водночас, для важкої промисловості, яка не може повністю перейти на біопаливо через недостатність теплової енергії, необхідні інші механізми підтримки "зеленого" переходу.

Прийняття системних рішень у сфері фінансової підтримки використання біомаси, шляхом повного звільнення відповідних викидів від оподаткування, є критично важливим для того, щоб українська продукція залишалася конкурентоздатною на європейських та світових ринках в умовах дії "вуглецевого щита" ЄС.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Негода близько: синоптики попереджають про посилення грозової активності в Україні влітку 2025 року
Літо з сюрпризами: в Україні зросте ймовірність смерчів та граду
1 хв на прочитання20 хвилин тому
Зображення згенеровано ШІ
Науковці створили компанію, де всі співробітники — ШІ: здогадайтеся, що пішло не так
3 хв на прочитаннягодина тому
Архітектура — це найбільш політичне з усіх мистецтв, сказав політолог Клаус фон Бейме. У цьому випадку це слід сприймати буквально. Зображення: Сінта Відал
Переговори, заколот, сімейні сварки, командні зустрічі, освідчення в коханні: як архітектори впливають на наші рішення
14 хв на прочитання5 годин тому
Риболовля "зловив - відпусти": чи це гуманно?
"Зловив - відпусти": гуманність чи міф? Думки експертів про риболовлю за таким принципом
2 хв на прочитання11 годин тому
На Харківщині ліквідовують масштабну пожежу в Піщанському лісництві (ФОТО)
1 хв на прочитання12 годин тому
Мобільні клумби багаторазового використання — ваш власний рухомий сад
3 хв на прочитання20 годин тому
У Швеції закінчилася міграція лосів — за цим у прямому ефірі стежили мільйони людей (ФОТО)
1 хв на прочитання21 година тому
Південь Одещини отримає новий магістральний водогін для забезпечення питною водою 18 тис мешканців
2 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost