- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- "Врятувати рись" в дії: є перші фото рисі з Чорнобильського заповідника
"Врятувати рись" в дії: є перші фото рисі з Чорнобильського заповідника
У Чорнобильському заповіднику фотопастки WWF-Україна зафіксували перші зображення рисі. На думку співробітників заповідника, на його території проживають орієнтовно 10-14 особин рисі.
Перші знімки рисі, яка проживає на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповіднику, оприлюднено на порталі WWF-Україна (Всесвітній фонд природи).
Перше фото
Фотопастка (автоматична цифрова камера з датчиком, який реагує на рух, а завдяки інфрачервоній підсвітці дозволяє робити фотографії або знімати відео, навіть, вночі) "спіймала" рись ще у лютому і це, за словами активістів — велика удача для науковців.
"На думку співробітників заповідника, на його території проживають орієнтовно 10-14 особин рисі. Проте, у ході моніторингу можна буде отримати вже точні дані про стан популяції рисі у Чорнобилі, як частини поліської популяції. Лише точне уявлення про поширення рисі дасть змогу попередити загрози для неї та визначити території, сприятливі для її проживання, відновлення і, можливо, подальшого заповідання", - зазначають у фонді.
Скільки рисей проживає на території України?
Відповідно до видання Червоної книги України за 2009 рік чисельність рисі становила близько 500 особин. Проте, як зазначають у фонді, ця цифра застаріла.
"Неорганізована господарська діяльність, нерегульований туризм та браконьєрство продовжують витісняти цю тварину зі звичного для неї середовища існування", - зауважують у WWF-Україна.
Наразі сказати про точні дані кількості тварин немождиво, адже вивчення рисі є складним і витратним процесом, оскільки вона веде надзвичайно потаємний спосіб життя у віддалених та важкодоступних місцях.
Фотопастка - це один зі способів спостереження за присутністю виду в природі. Завдяки камерам науковці аналізують поведінку, вивчають популяцію, вікову та статеву структури, кількість кошенят у приплоді, а також збирають відомості про інших диких тварин і браконьєрів, які на них полюють.
До того, як науковці почали використовувати фотопастки, дані про фауну збирали різними методами - проводили зимовий облік по слідах та опитування персоналу зони відчуження.
Нагадаємо, Всесвітній фонд природи WWF Україна 13 грудня 2019 року розпочав
різдвяну кампанію зі збору коштів для проведення досліджень популяцій рисі. Зібрані кошти були спрямовані на закупівлю фотопасток, спорядження і пальне
для проведення моніторингу на території заповідних територій Полісся і Карпат.