Догори
Дати відгук

ВООЗ оголосила про глобальне випробування ліків від коронавірусу

Замість того, щоб придумувати з нуля препарати, на чию розробку і тестування підуть роки, дослідники і органи громадського здоров'я прагнуть повторно використовувати ліки, що вже схвалені для лікування інших захворювань і зарекомендували себе як безпечні

4 хв на прочитання24 Березня 2020, 14:46
Поділитись:

Вчені запропонували для тестування десятки наявних препаратів, але ВООЗ вирішила зосередитися на чотирьох найбільш перспективних методах лікування. Все це відповідно до заяви ВООЗ про те, що  вакцина від коронавірусу не з'явиться у продажу найближчим часом, оскільки мають бути зроблені певні клінічні дослідження. Про це пише Science.

У п'ятницю Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила про глобальне випробування, що отримало назву "Солідарність" (Solidarity), щоб знайти ліки від небезпечного респіраторного захворювання, викликаного новим коронавірусом.  Замість того, щоб придумувати з нуля препарати, на чию розробку і тестування підуть роки, дослідники і органи громадського здоров'я прагнуть повторно використовувати ліки, що вже схвалені для лікування інших захворювань і зарекомендували себе як безпечні.

Ось ліки, які будуть тестуватися в ході "Солідарності":

Ремдесивір

Дослідники протестували ремдесивір в минулому році під час спалаху Еболи в Демократичній Республіці Конго разом з трьома іншими препаратами. Ніякого ефекту він не дав (на відміну від двох інших). Однак дослідники з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі в ході досліджень in vitro (у пробірці) та in vivo (на піддослідних тваринах) довели, що препарат пригнічує коронавіруси, що викликають SARS та MERS.

Перший випадок COVID-19 у Сполучених Штатах — молодий чоловік з округу Снохоміш, штат Вашингтон   отримав ремдесивір, коли його стан погіршився. Наступного дня він знову покращився. Ремдесивір отримував і пацієнт з Каліфорнії, про якого лікарі вважали, що він не виживе, — і одужав.

Окремі випадки ще не доводять, що препарат безпечний і ефективний. Проте з усіх препаратів "Солідарності" ремдесивір "володіє найкращим потенціалом для використання в клініках", вважає Цзян Шібо з Фуданьского університету в Шанхаї, який довгий час працював над антикоронавірусною терапією. 

Хлорохін і гідроксихлорохін

Наявних даних поки що небагато. Дослідження на клітинній культурі показали, що хлорохіни володіють певною активністю проти SARS-CoV-2, але необхідні дози, як правило, високі і можуть викликати серйозну токсичність.

Результати на пацієнтах з COVID-19 поки неясні. Китайські дослідники, які повідомили про лікування хлорохіном більше 100 пацієнтів, розповіли про його переваги у статті в BioScience, проте дані, на які вона спирається, опубліковані так і не були. Всього хлорохін або гідроксихлорохін застосовувався у 20 китайських дослідженнях COVID-19, зазначає ВООЗ, але їх результати важко знайти.

Французькі дослідники теж опублікували дослідження про лікування гидроксихлорохіном 20 пацієнтів з COVID-19. Вони заключили, що препарат значно знижує вірусне навантаження в носових мазках. У посібнику, опублікованому в п'ятницю, Американське суспільство реаніматологів заявило, що "достатніх підстав рекомендувати хлорохін або гідроксихлорохін при лікуванні важких хворих COVID-19 немає.

Препарат має цілий ряд побічних ефектів і в певних випадках може призвести до серцевої недостатності. Враховуючи, що хворі-сердечники більш схильні до ризику важкої форми COVID-19, це не може не турбувати. 

Ритонавір/лопінавір

Цей комбінований препарат, що продається під торговою маркою "Калетра", був схвалений у США в 2000 році для лікування ВІЛ-інфекцій. Препарат пригнічує інші віруси, зокрема коронавірусів. Він добре показав себе на мавпах, інфікованих вірусом MERS, і тестувався на пацієнтах з SARS та MERS, хоча результати цих випробувань неоднозначні.

Перше випробування з COVD-19, проте, оптимізму не додало. Лікарі в китайському Ухані взяли 199 пацієнтів і розділили їх на дві групи. Одній вони давали по дві таблетки лопінавіру/ритонавіру два рази в день крім стандартного лікування, інша ж отримувала тільки стандартне лікування. Ніякої суттєвої різниці між групами не виявлено. Але автори попереджають, що пацієнти були у важкому стані — понад п'ята частина з них померла, і тому лікування, можливо, почалося надто пізно. Хоча препарат в цілому безпечний, він може взаємодіяти з препаратами, які зазвичай призначаються важким пацієнтам. Лікарі попереджають, що препарат може загрожуєвати значним ушкодженням печінки.

Ритонавір/лопінавір + інтерферон бета

Останній підрозділ "Солідарності" випробує поєднання комбінованого препарату з інтерфероном-бета, молекулою, яка контролює запалення в організмі.  Комбінація з трьох препаратів в даний час тестується на пацієнтах з MERS в Саудівській Аравії.

Але використання інтерферону-бета пацієнтів з тяжкою формою COVID-19 ризиковане. "Якщо його давати на пізній стадії захворювання, це може замість допомоги призвести до серйозного пошкодження тканин", — попереджають лікарі.

Нагадаємо, ВООЗ зафіксувала понад 300 тисяч випадків COVID19 майже з усіх країн світу.

За останніми даними, від коронавірусу померло 16582 людини, а кількість інфікованих перевищила 383 тисячі осіб. Медикам вдалося вилікувати понад 102 тисячі пацієнтів, проте 12 тисяч ще перебувають у важкому стані. Всього інфекцію зафіксували у 196 країнах та територіях світу.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
ФОТО: ілюстративне
Комарі проти денге: вчені вивели вид, що допомагає боротися з інфекцією
1 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенеровано ШІ
День боротьби з ожирінням: чому зайва вага — це більше, ніж цифра на шкалі
2 хв на прочитання9 годин тому
Порятунок робітників у критичній ситуації
Надзвичайна ситуація на виробництві: рятували робітників під час очищення цистерни
1 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
У Південній Кореї чоловікові винесли вирок за те, що він набрав зайву вагу, щоб уникнути служби в армії
2 хв на прочитанняВчора
Уряд розширює підтримку сімей з дітьми: деталі нового соціального бюджету
4 хв на прочитанняВчора
У Нідерландах поліція виявила садового гнома, виготовленого з екстазі (MDMA)
1 хв на прочитанняВчора
На Закарпатті ліквідовано схему оформлення «липових» діагнозів про психічні розлади
1 хв на прочитанняВчора
«До справи неможливо "підшити" розбиті мрії»: експерт про те, чому жінки досі стають жертвами насильства і як це змінити
7 хв на прочитанняВчора