Догори
Дати відгук

Вчені з'ясували, за якої температури життя дерев різко скорочується

За товщиною, кольором та іншими характеристиками річних кілець дерев можна зрозуміти, з якою швидкістю вони росли, а також які негативні фактори, в тому числі посухи і негода, впливали на їхнє життя.

3 хв на прочитання15 Грудня 2020, 15:48
Поділитись:

Кліматологи з'ясували, що якщо середня температура повітря піднімається вище в 25,4 ° С, це негативно впливає на життя дерев у тропіках, різко скорочуючи їх життя. Статтю з результатами дослідження опублікував науковий журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

Вчені вважають, що глобальне потепління і пов'язане з ним збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері в цілому сприятливо вплинуть на рослини. У більшості випадків завдяки цьому фотосинтез стане ефективнішим, що дозволить рослинам запасати більше поживних речовин і швидше рости.

Це вважаються безумовним плюсом для сільського господарства і виживання людства. Однак подібні міркування засновані на передумові про те, що збільшення концентрації СО2 в атмосфері Землі не змінить нічого, крім продуктивності рослин. Дослідження останніх років показують, що через зменшення кількості опадів і числа запилювачів, а також збільшення числа шкідників урожай оливок, кави, кукурудзи та багатьох інших рослин уже в цьому столітті різко зменшиться.

У новому дослідженні професор Університету Лідса (Велика Британія) Мануель Глоор і його колеги відкрили ще один негативний ефект, пов'язаний з глобальним потеплінням. В ході роботи вони вивчали структуру річних кілець понад сто тисяч дерев з різних регіонів світу.

За товщиною, кольором та іншими характеристиками річних кілець дерев можна зрозуміти, з якою швидкістю вони росли, а також які негативні фактори, в тому числі посухи і негода, впливали на їхнє життя. Керуючись цією ідеєю, дослідники зіставили структуру кілець дерев, які ростуть в різних кліматичних поясах.

Виявилося, що в тропіках дерева росли приблизно в два рази швидше, ніж в помірних широтах. При цьому в середньому вони жили набагато менше: тропічні дерева - близько 186 років, а рослини з помірних широт часто доживали і до 300.

Як показав подальший аналіз, частково це було пов'язано з тим, що тривалість життя дерев різко падала, якщо середня температура повітря піднімалася до 25,4 ° С. Кліматологи поки не можуть точно сказати, чому це відбувається. Вони лише припускають, що це пов'язано з тим, що в таких умовах рослинам доводиться витрачати більше води та інших ресурсів на охолодження листя і інших тканин.

Це явище може пояснювати, чому дерева в Амазонії в останні роки стали гинути частіше навіть при обліку негативного впливу посух і наслідків систематичних вирубок лісів. Вчені очікують, що щось схоже найближчим часом почне відбуватися в басейні річки Конго та інших тропічних регіонах Африки, де середня температура повітря поки не досягає в 25,4 ° С.

До слова, зміни клімату особливо чітко відчувають сільгоспвиробники. Аграрії мають захистити свої посіви і насадження від спеки, засухи, відсутності снігу на полях, подбати про зрошення чи про переведення тепличної продукції у відкритий ґрунт. Як от на Херсонщині, де  кліматичні умови вже аналогічні субтропікам, і про це добре знають місцеві аграрії, яким довелося скоригувати перелік вирощуваної продукції на користь більш теплолюбних сільгоспкультур.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Жорстоке поводження з конем на Буковелі: прокуратура розпочала розслідування
На Закарпатті розпочато розслідування жорстокого поводження з конем на Буковелі
1 хв на прочитаннягодина тому
Зариблення на Миколаївщині: у водосховище випустили 300 тисяч мальків коропа, товстолобика та амура
На Миколаївщині випустили у водосховище 300 тисяч мальків цінних видів риб
1 хв на прочитання4 години тому
Науковий прорив: "вічні хімікати" стають цінним графеном
Знайдено новий спосіб перетворення токсичних "вічних хімікатів" на цінний матеріал
1 хв на прочитання6 годин тому
Перші гранти для переробників у 2025 році: погоджено заявки на майже 158 млн грн
Перші гранти на розвиток переробних підприємств від Мінекономіки
2 хв на прочитання8 годин тому
Риба-довгожитель Північної Америки живе понад 100 років і не старіє
5 хв на прочитання14 годин тому
Всесвітній день водних тварин: тривожні сигнали з акваторії українських морів через отруєння
2 хв на прочитання16 годин тому
Варіанти оформлення декоративного ставка: як створити унікальний водний куточок у саду
5 хв на прочитання23 години тому
На Полтавщині відновлюють ліс після масштабної пожежі
1 хв на прочитанняВчора