Чотиритижневе дослідження португальських вчених показало, що щоденне вживання пива покращує кишковий геном. Це зменшує ймовірність діабету та серцево-судинних захворювань.
Учасниками дослідження були 22 здорові чоловіки 23-58 років, які вживали по 330 мл безалкогольного або алкогольного пива протягом 28 днів. У результаті з'ясувалося, що вміст корисних бактерій у їхньому кишечнику збільшився. Кількість деяких необхідних культур зросла вдвічі.
При цьому в учасників не спостерігалося зміни ваги, ні підвищення рівня цукру в крові.
Результати цього дослідження суперечать отриманим кілька років тому мексиканськими вченими висновками. Відмінності можуть пояснюватись різними умовами проведення досліджень. У більш ранньому брали участь і чоловіки, і жінки, які вживали лише алкогольне пиво.
У той же час автор попереднього дослідження Хімлал Нірмалкар зазначає, що безалкогольне пиво корисне для мікробіома кишечника в будь-якому випадку.
Вчений вважає, що в майбутньому варто приділити більше уваги вивченню властивостей пива та впливу напою на організм людини.
Раніше американські дослідники виявили користь пива для контролю рівня холестерину.
Помірне споживання алкоголю було пов'язане з уповільненням зниження кількості ліпопротеїнів високої щільності, так званого «хорошого холестерину». Вчені досліджували взаємозв'язок споживання алкоголю та рівня ліпопротеїнів високої щільності у 80 тисяч дорослих.
З'ясувалося, що з часом у всіх учасників знижувався рівень цих ліпопротеїнів. Однак одна-дві порції алкоголю на день для чоловіків або одна для жінок була пов'язана з більш повільним зниженням ЛВП, ніж при повній відмові або при зловживанні алкоголю.