Вчені встановили, як яйцеклітина захищає себе від проникнення другого сперматозоїда

2 хв на прочитання21 Березня 2024, 23:50
Як яйцеклітина захищає себе від проникнення другого сперматозоїда. Фото: renderburger

Ці зміни подібні до застібання "блискавки"

Дослідники зробили значний крок у розумінні того, як яйцеклітина захищається від запліднення більш ніж одним сперматозоїдом.

Виявилося, що злиття з першим сперматозоїдом запускає молекулярний каскад, який істотно змінює структуру оболонки яйцеклітини. Ці зміни подібні до застібання "блискавки": молекули оболонки розщеплюються, а потім змикаються, щільно ущільнюючи оболонку. Це робить її непроникною для інших сперматозоїдів, запобігаючи множинному заплідненню.

Це відкриття може мати значні наслідки для репродуктивної медицини. Розуміння механізму захисту яйцеклітини може допомогти вченим розробити нові методи лікування безпліддя, а також створити нові негормональні контрацептиви.

Дослідження опубліковане у журналі Cell, пише "Наука". 

Нове дослідження уточнило роль мембранних білків ZP2, які були відомі здатністю розщеплюватися на фрагменти після проникнення у яйцеклітину сперматозоїда, але не було відомо, як вони ущільнюють оболонку клітини. Розібратися допомогло спостереження за яйцеклітинами до та після запліднення за допомогою рентгену та електронного мікроскопа. З'ясувалося, що субодиниці білка ZP2 переплітаються у сітчасту мережу, зближуючись у сім разів сильніше, ніж це дозволяла початкова структура. У результаті сперматозоїди вже не можуть пробратися через цей «щит».

Дослідники також знайшли свідчення, що у мишей мутації гена білка ZP2 можуть призводити до безпліддя. Це може відбуватися через те, що оболонка яйцеклітини пропускає понад один сперматозоїд, роблячи ембріон нежиттєздатним. Також через недостатнє формування захисної оболонки зигота втрачає захист на період, поки не імплантується в матку, що теж може погіршувати виживаність ембріонів. Водночас краще розуміння захисного механізму може допомогти створити негормональні контрацептиви, які перешкоджатимуть формуванню оболонки, міркують науковці.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: